W Poznaniu kolejny dzień z przekroczeniem stężeń pyłów drobnych PM 10 oraz PM 2,5. Nadal obowiązuje zakaz palenia w piecach i kominkach, jeśli budynki mają inne źródła ogrzewania – i wszystko wskazuje na to, że do końca tygodnia to się nie zmieni.
Tej zimy smog wyjątkowo daje się w mieście we znaki. Przypomnijmy, że składają się na niego zanieczyszczenia powstałe podczas spalania w piecach, zwłaszcza tych bezklasowych (39 proc.), spaliny samochodowe (45 proc.), a reszta to skutki działalności gospodarczej różnego rodzaju – tak wynika z danych Programu ochrony powietrza przyjętego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego z 2020 roku.
Wszystko to zatrzymuje nad miastem pogoda – od początku grudnia mamy praktycznie bez przerwy wyżowy układ baryczny, inwersję temperaturową oraz brak wiatru. To wszystko sprawia, że na zimne masy powietrza przy ziemi nasuwają się masy cieplejsze i nie pozwalają im odpłynąć. W efekcie zanieczyszczenia zostają nad miastem. Warto przy tym dodać, że aż ok. 78 proc. pyłów PM 10 nie powstaje w Poznaniu, tylko jest przynoszonych nad miasto z okolicznych gmin.
Dzięki tym wszystkim czynnikom powietrze nad Poznaniem jest dziś złe. Według stacji Airly przy ul. Dolina 8 grudnia poziom PM 2.5 wynosi 56 μg/m sześć., co oznacza 225 proc. normy, a PM 10 – 77 μg/m sześć., to 155 proc. Airly rekomenduje ograniczenie wychodzenia z domu.
Według Atmosfery dla Poznania prognozowane stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosi 97 μg/m sześć. Taki poziom oznacza wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem we wszystkich tych budynkach, w których funkcjonuje inny, bardziej przyjazny środowisku, system ogrzewania.
“W związku z tym, osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu” – informuje Urząd Miasta Poznania na swojej stronie. I zaleca ograniczenie wychodzenia z domu, zwłaszcza osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom.
Wszystko wskazuje na to, że taki zakaz będzie też obowiązywał do końca weekendu: na sobotę, 9 grudnia, przewidywany jest 89 μg/m sześć. poziomu pyłu PM 10, a 10 grudnia – 54 μg/m sześć., co także jest przekroczeniem dopuszczalnych norm dobowych.