Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zaprojektuj kartę PEKA!

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę współpracy Poznania i Hanoweru oraz 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Tym trzem, ważnym dla poznaniaków wydarzeniom, mają być poświęcone okolicznościowe karty PEKA na okaziciela.

Miasto zamierza wydać w przyszłym roku kolejne okolicznościowe karty PEKA na okaziciela. Będą to limitowane serie.

– Podobnie, jak w przypadku kart PEKA upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy zdać się na pomysły mieszkańców – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, inicjator przedsięwzięcia. – Pozostawiamy uczestnikom całkowitą swobodę przedstawienia wskazanych tematów, licząc na ich kreatywność i świeże spojrzenie na zagadnienia. Zatem to od inwencji mieszkańców będzie zależał wygląd kart – zaznacza zachęcając do udziału w konkursie.

Konkurs na projekt graficzny kart PEKA 2019 obejmuje opracowanie projektów kart na okaziciela z okazji: Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego), 40. rocznicy umowy o partnerstwie Poznań – Hanower.

– Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i opracowanie projektu graficznego karty PEKA. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwa projekty dla każdego z motywów przewodnich – wyjaśnia Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. Dodaje, że osoby, które zdecydują się stworzyć projekt karty związanej ze 100-leciem Uniwersytetu Poznańskiego powinny pamiętać o wykorzystaniu nie tylko logotypów Miasta Poznań i PEKA, ale także wydarzenia.

Prace powinny zostać umieszczone na nośniku elektronicznym i zapisane w co najmniej dwóch formatach, w tym edytowalnym. Można będzie składać je w siedzibie ZTM do 31 grudnia 2018 br.

Wyboru laureata (laureatów) dokona komisja konkursowa – planowana data ogłoszenia wyników to styczeń 2019 roku. Karty (po 5 tys. sztuk z każdego wzoru) mają trafić do sprzedaży w drugim kwartale przyszłego roku.

Jedna z okolicznościowych kart PEKA będzie poświęcona 100-leciu Uniwersytetu Poznańskiego, czyli wspólnej historii czterech wiodących uczelni poznańskich: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego, które się z niego wywodzą.

– Cieszę się, że obchody 100-lecia zostaną uświetnione także okolicznościową kartą PEKA. Myślę, że rok jubileuszowy, który rozpoczął się 1 października i trwać będzie do września przyszłego roku, zasługuje na uczczenie w ten sposób – mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. – Zapraszam do zapoznania się z bogatym programem, który przygotowaliśmy z okazji tego jubileuszu. Znalazły się tam wydarzenia naukowe, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Zależało nam, aby każdy mieszkaniec Poznania, regionu i Wielkopolski znalazł coś dla siebie – dodaje prorektor UAM.

Wybitną postacią, której wizerunek znajdzie się na okolicznościowej karcie PEKA, będzie też Krzysztof Komeda. Wybitny kompozytor muzyki filmowej i słynny jazzman urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Był absolwentem Akademii Medycznej. W kolejnych latach zasłynął z kompozycji do tak znanych filmów jak “Nóż w wodzie”, “Dziecko Rosemary” czy “Niewinni Czarodzieje”. Zmarł 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie.

– Krzysztof Komeda był najwybitniejszym kompozytorem i twórcą nowoczesnego jazzu. Nie ma polskiego muzyka, który nie miałby jego kompozycji w swoim repertuarze. Dla nas ważne jest to, że Komeda był poznaniakiem. Tutaj się urodził, ukończył szkoły. Jego ślady są w mieście bardzo zauważalne. Komeda jest nasz, musimy walczyć o swoje – żartuje Dominik Piątkowski, publicysta, krytyk muzyczny, autor książki o Krzysztofie Komedzie.

Trzecia z okolicznościowych kart PEKA będzie poświęcona umowie o partnerstwie między Hanowerem a Poznaniem, która została podpisana 29 października 1979 r.

– Na chwilę obecną Poznań posiada 15 umów partnerskich – z 14 miastami i jednym hrabstwem. Stolica dolnej Saksonii, czyli Hanower to miasto, z którym współpracujemy już bardzo długo, to jedna z najstarszych naszych umów partnerskich – zauważa Anna Wawdysz, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Obszary współpracy to przede wszystkim kultura, sport, ale też wymiana doświadczeń z zakresu ochrony środowiska – w tym gospodarki odpadami, komunikacji, transportu. Ważnym elementem jest też współpraca szkół, czyli wymiana młodzieży i rożne projekty międzynarodowe – wylicza zastępca dyrektora WRMiWM.

Okolicznościowe karty PEKA, które będą dostępne w drugim kwartale przyszłego roku, to nie jedyne egzemplarze, które poznaniacy i turyści mogą mieć w swojej kolekcji. W połowie października wydano już karty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory sprzedano ich 1,5 tysiąca sztuk. Tradycyjnie, złote karty PEKA sygnowane przez prezydenta Poznania, będzie też można kupić w tym roku na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańZaprojektuj kartę PEKA!