Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 5 maja, 2024

Zajęcia dla starszaków online – jak wspierać rozwój dziecka?

Rodzice nastolatków lubią powtarzać świeżo upieczonym mamusiom i tatusiom, zmęczonym pierwszymi miesiącami opieki nad niemowlęciem: małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Rzeczywiście – choć starszaki nie wymagają już ciągłego nadzoru, to potrafią sprawiać znacznie więcej problemów. Bunt młodzieńczy, testowanie granic, szalone pomysły, uzależnienie od internetu – wszystko to spędza sen z powiek rodzicom zatroskanym o przyszłość młodzieży. A gdyby część problemów przekuć w możliwości rozwoju? Internet to przecież nie tylko zagrożenia, ale też ogromne możliwości. Sprawdź, jak wspierać nastolatka w drodze do kariery dzięki ciekawym zajęciom online.

Czy zajęcia przez internet mogą mieć wysoki poziom?

Rodzice nie zawsze wierzą w wysoką jakość zajęć prowadzonych online. I faktycznie, czujność jest wskazana. Wśród ogromnej ilości kursów sporo jest takich, które pozostawiają wiele do życzenia. Kuszą wygodną formą czy wyjątkowo przystępnymi cenami, ale okazują się one być ich jedynymi atutami. Na co więc zwracać uwagę?

Przede wszystkim na jednostkę organizującą zajęcia oraz na prowadzących. Wybieraj kursy, za które odpowiada podmiot z doświadczeniem, zatrudniający kadrę pedagogiczną o wysokich kompetencjach (np. nauczycieli akademickich). Sprawdź również, co właściwie znajduje się w planie zajęć – czy będą to wyłącznie wykłady, czy też może nastolatek będzie miał możliwość przetestowania swojej wiedzy w praktyce. Do wieku i sposobu odbierania świata przez 12-13-latków najlepiej pasuje model projektowy, w którym mentor udziela ciekawych informacji i wspiera ucznia w jego samodzielnej pracy. Prowadzi to do lepszego przyswojenia wiedzy i do prawdziwego zaangażowania się w proces nauczania.

Umiejętności praktyczne – czy można je rozwijać przez internet?

Internet dawno już przestał być narzędziem dostarczającym wyłącznie suchych faktów i pustej rozrywki. Popularność filmów instruktażowych i artykułów o charakterze DIY świadczy o tym, że użytkownicy poszukują w sieci również informacji o tym, jak coś samodzielnie wykonać czy naprawić.

W tym właśnie duchu prowadzone są kursy dostępne na  https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/oferta/mistrz-i-uczen. Dzieciaki otrzymują zadanie w postaci projektu do samodzielnego wykonania. Przez cały czas trwania kursu uczestniczą w zajęciach z mentorem, podczas których mogą również zadawać pytania spoza programu. Zróżnicowana forma zajęć obejmuje interdyscyplinarne wykłady, webinary kompetencyjne oraz seminaria projektowe w formule akademickiej. Po zrealizowaniu projektu uczestnicy zajęć są doskonale przygotowani do dalszego kształcenia, ale także zdobywają niezwykle cenną umiejętność samodzielnego poszerzania wiedzy, z uwzględnieniem wartościowania źródeł i ochrony przed pseudo-nauką.

W jakich dziedzinach można się kształcić online?

Kursy online mogą być prowadzone zarówno w zakresie przedmiotów szkolnych, jak i zagadnień z wielu dziedzin nauki pomijanej w standardowych programach nauczania. Umożliwia to zgłębienie wiedzy i uzyskanie kompetencji dokładnie w obszarze interesującym młodego człowieka.

Spośród nauk ścisłych można wybrać nauki przyrodnicze (tutaj m.in. ciekawe kursy chemii sądowej czy kryminalistyki), nauki techniczne (obejmujące np. projektowanie gier komputerowych czy robotykę kosmiczną), nauki społeczne (w tym m.in. dziennikarstwo radiowe czy pisanie kreatywne), a także zajęcia artystyczne (np. scenopisarstwo lub fotografia).

Dzięki małym grupom uczeń zyskuje dwukrotnie: raz ponieważ nauczyciel ma możliwość bardzo indywidualnego podejścia do każdego studenta. Drugi raz, ponieważ dziecko zyskuje znajomych w swoim wieku, którzy podzielają jego zainteresowania i mogą stać się wartościowymi przyjaciółmi na całe życie.

Dzieciaki urodzone po 2010 r. należą już do generacji alfa – czyli tej, która obcuje z internetem od pierwszej doby życia (a tak naprawdę wcześniej, jeśli rodzice chwalą się w mediach społecznościowych ciążowym brzuszkiem czy zdjęciami z USG). Nie możemy od nich oczekiwać, że porzucą zainteresowanie kluczowym dla nich medium. Jednocześnie nie powinniśmy pozwalać, aby z internetu młodzież czerpała wyłącznie złe wzorce, wprost z kanałów patostreamerów czy influencerów promujących skrajny konsumpcjonizm. Znalezienie oferty wartościowych zajęć online pozwoli dziecku na zdobywanie wiedzy w naturalnym dla niego środowisku, jak również na zawieranie wartościowych znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłym życiu. W końcu to właśnie nauka jest jednym z celów, dla których w ogóle powstał internet.

Artykuł sponsorowany

Strona głównaArtykuł SponsorowanyZajęcia dla starszaków online - jak wspierać rozwój dziecka?