Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Zaczyna się Festiwal Tradycji Poznańskich. Jakie będą atrakcje?

Koncert Audiofeels, piknik “ w formie” i barwny bamberski korowód, który przejdzie przez Stare Miasto – to główne atrakcje drugiej edycji Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączonej ze Świętem Bamberskim “Poznanie”. Festiwal rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa 5 dni.

Jak twierdza organizatorzy – to wyjątkowa edycja tej imprezy, ponieważ odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty.
– Poprzez organizację festiwalu chcemy zaprosić do dyskusji i działania na rzecz dawnych i współczesnych tradycji Poznania, ukazać je jako źródło inspiracji i interpretacji naszego dziedzictwa – mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej “Puenta”.

Temu wszystkiemu mają służyć debaty, warsztaty, wystawy i koncerty: jednym z głównych punktów programu będzie debata “Gwara a język”, która odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 18.00 w Bibliotece Raczyńskich. Rozmawiać na ten temat będą Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, dr hab. Agata Wittchen-Barełkowska oraz dr hab. Błażej Osowski.

3 sierpnia o godz. 18.00 w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy. 4 sierpnia organizatorzy zapraszają na niepowtarzalny pokaz “Moda i Dźwięk” w Galerii u Jezuitów o godz. 19.00, podczas którego będzie można obejrzeć modę inspirowaną architekturą Poznania. Na pokaz obowiązują wejściówki, które można rezerwować poprzez profil FB Festiwalu Tradycji Poznańskich lub fundacji “Puenta”.

5 sierpnia od godz. 10.00 w ramach cyklu “Kino, kawiarnia i spacer” będzie można poznać sekrety Śródki i wziąć udział w Targu Śródeckim i obejrzeć wystawę “Siła Spotkania” w Galerii Śluza, wziąć udział w spacerze śladami postaci z przeszłości, obfotografować dawną dzielnicę żydowską czy dowiedzieć się więcej o historii lokacji Poznania.

Również 5 sierpnia godzinie 11.00 na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim rozpocznie się kolejny piknik z cyklu “Poznań w formie”, czyli bezpłatne badania i porady lekarskie, dietetyczne i sprawnościowe, dla młodszych uczestników spektakl Teatru Mozaika “Tajemnice glinianych dzbanków”, a dla tych nieco starszych koncerty zespołów Szarbel (godz. 19.00) i Audiofeels (godz. 20.00). Z kolei o godzinie 12.00 na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania, a dyskutować będą: Andrzej Juskowiak – były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt – trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań – do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu UMP. Wykład inauguracyjny “Sport w dawnym Poznaniu” wygłosi prof. Ryszard Wryk.

6 sierpnia o godzinie 14.00 przez miasto przejdzie barwny bamberski korowód – w tym roku jego trasa prowadzi z ul. Mostowej przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary na plac Kolegiacki. Będzie więc można podziwiać w całej okazałości bamberskie stroje, damskie i męskie.

Organizatorami Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Fundacja Made in Art, przy współpracy z Towarzystwem Bambrów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta.

Strona głównaKulturaZaczyna się Festiwal Tradycji Poznańskich. Jakie będą atrakcje?