Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Zaczęło się sadzenie drzew na Świętym Marcinie. “To duże, 15-letnie okazy”

30 platanów i wiązów rosnąć będzie między ul. Gwarną a al. Niepodległości na Świętym Marcinie. Właśnie zaczęło się sadzenie tych drzew, a także krzewów i bylin. A przed Muzeum Narodowym będzie rosło 8 dębów kolumnowych.

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych i nie tylko społecznościowych ukazało się wiele krytycznych opinii na temat wyglądu ulicy Święty Marcin, której remont już się zbliża do końca. Dyskutujący głównie zwracali uwagę na całkowity brak zieleni w tym miejscu. Jak się okazało – zieleń jednak będzie. Właśnie zaczęły się nasadzenia.

“To duże, 15-letnie okazy”

– Nie tylko tramwaje pojawią się na Świętym Marcinie – zapewnia prezydent Jacek Jaśkowiak. – Kontynuujemy trend zazieleniania centrum. Robimy to w sposób świadomy wybierając gatunki odporne na trudne miejskie warunki. Cieszy również fakt, że obecne nasadzenia to duże, 15-letnie okazy drzew, które w ciągu kilku lat mają szanse osiągnąć wysokość kilkunastu metrów.

– W tym tygodniu rozpoczęło się sadzenie platanów klonolistnych i wiązów w okolicy Zamku, w kolejnych krokach nowe drzewa pojawią się również przy Auli UAM – dodaje Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Przywiezione na plac budowy platany i wiązy mają po 15 lat. To znaczących rozmiarów drzewa, gdyż liczą od 5 do 7 metrów wysokości, z czasem oczywiście jeszcze się rozrosną.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, z 18 platanów i 12 wiązów utworzone zostaną dwa szpalery drzew wzdłuż przebudowanego torowiska tramwajowego na ul. Św. Marcin, między ul. Gwarną a al. Niepodległości. Zapewnią cień pasażerom oczekującym na tramwaj na przystanku przy CK Zamek. Nieprzypadkowo wybrano akurat takie gatunki drzew: platan klonolistny to drzewo z rozłożystą koroną, dorastające do 13-15 metrów wysokości. A wiąz lobel jest drzewem o koronie typu kolumnowego, która dobrze sprawdza się w warunkach o ograniczonej przestrzeni. Dorasta od 15 do 18 metrów wysokości.

Wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum będą rosły również platany, oddzielając chodnik i drogę rowerową od jezdni. Z kolei na odcinku od al. Niepodległości do Mostu Uniwersyteckiego pojawi się jeszcze 19 drzew (oprócz platanów także grusze i lipa). Razem na tym odcinku od ul. Gwarnej do Mostu Uniwersyteckiego wraz ze skrzyżowaniami przybędzie 49 drzew oraz liczne nasadzenia zieleni niskiej: krzewów i bylin.

Drzewa w skrzynkach

“Część drzew rosnąć będzie w specjalnych skrzyniach antykompresyjnych, w których system korzeniowy może swobodnie rozwijać się i uzyskać odpowiednią wielkość” – informuje spółka PIM. – “Dzięki takiemu rozwiązaniu nie niszczy infrastruktury podziemnej. Skrzynia jest wypełniona specjalnym podłożem, przez co drzewo może lepiej rosnąć w warunkach miejskich. Ponadto w skrzyniach są systemy nawadniania oraz czujniki wilgotności, które pokazują, kiedy trzeba nawodnić drzewo. Specjalna konstrukcja chroni też przed ubijaniem gruntu, co zapewnia korzeniom lepsze warunki wodno-powietrzne”.

Dęby przed muzeum

Trwa także sadzenie drzew przy Muzeum Narodowym – są tam sadzone dęby szypułkowe o pokroju kolumnowym, takie same jak te, które od ubiegłego roku rosną na pozostałym odcinku Al. Marcinkowskiego. Przed muzeum zostanie posadzonych osiem sztuk, które będą stanowić kontynuację alei dębów rosnących przy Muzeum Narodowym, na Al. Marcinkowskiego. Dodatkowo na wyspach przed budynkiem pojawią się żywopłoty z cisu, czyli silnie rosnącego krzewu o ciemnozielonych igłach, oraz sezonowe kwietniki.

Nowe nasadzenia pojawią się również na odcinku ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka a Al. Marcinkowskiego, gdzie wcześniej w ogóle nie było zieleni. Ze względu na ciasną zabudowę i liczne sieci podziemne, nie ma tam możliwości sadzenia roślin w gruncie, więc świdośliwy i barwinki będą rosły w dziesięciu donicach.

Strona głównaPoznańZaczęło się sadzenie drzew na Świętym Marcinie. "To duże, 15-letnie okazy"