środa, 22 stycznia, 2025

Wynajmujesz mieszkanie? To ubezpieczenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby szukające bezpiecznych sposobów inwestycji kapitału często decydują się na zakup mieszkań pod wynajem. Korzyści finansowe są w tym przypadku oczywiste, ale oprócz nich warto wziąć też pod uwagę potencjalne ryzyka, bo tych nie brakuje. Szkody wyrządzone przez lokatorów, zdarzenia losowe, kradzieże – możesz zabezpieczyć się na te i wiele innych okoliczności, kupując odpowiednią polisę.

Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest ubezpieczenie mieszkania, którego jest się właścicielem i w którym sami mieszkamy. W przypadku mieszkań pod wynajem sprawy są jednak bardziej skomplikowane. Nie wszyscy właściciele biorą pod uwagę ryzyko oddania mieszkania na użytkowanie innym osobom, z kolei najemcy są mniej chętni do zabezpieczania mienia, które nie jest ich własnością. W obydwu przypadkach jest to błąd.

Czy ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania jest obowiązkowe?

Żadne obowiązujące w Polsce przepisy nie zobowiązują właściciela nieruchomości lub jej lokatora do zakupu ubezpieczenia mieszkaniowego. Wyjątki dotyczą budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, a także lokali obciążonych kredytem hipotecznym, gdy tego rodzaju zabezpieczenia wymaga bank. W innych przypadkach ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania nie jest obowiązkowe. Co nie znaczy, że warto z niego rezygnować.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – dlaczego warto?

Nieważne, czy jesteś właścicielem wynajmującym swoje mieszkanie, czy najemcą, który z niego odpłatnie korzysta, polisa zawsze będzie dobrym zabezpieczeniem Twoich interesów. Usterki eksploatacyjne, zaniedbania ze strony lokatorów, zdarzenia losowe – wszystko to naraża Cię na potencjalnie duże wydatki i problemy, których można łatwo uniknąć, wykupując polisę o odpowiednim zakresie ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania może się przydać np. w razie:

  • pęknięcia rury i zalania sąsiadów na dole,
  • spięcia w instalacji elektrycznej i wywołanego tym pożaru,
  • kradzieży z włamaniem do mieszkania lub piwnicy,
  • wybicia okna w mieszkaniu przez wandali.

To tylko przykłady sytuacji, w których posiadanie ubezpieczenia uchroni Cię przed dużymi stratami finansowymi. Rodzaj i zakres gwarantowanej ochrony mogą być bardzo różne i tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz. Co więcej, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń online (https://mubi.pl/poradniki/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania/), możesz dowolnie kształtować polisę, dopasowując ją do własnych potrzeb i budżetu.

Ubezpieczenie dla właściciela i najemcy – jakie są różnice?

Szukając ubezpieczenia mieszkania, musisz w pierwszej kolejności zastanowić się, jakiego rodzaju ochrona będzie Ci potrzebna. W zależności od tego, czy jesteś właścicielem, czy najemcą, powinieneś skupić się na innych elementach polisy, aby zakupiona ochrona rzeczywiście odpowiadała Twoim potrzebom.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, które wynajmujesz innym osobom, zadbaj o:

  • ubezpieczenie murów i elementów stałych mieszkania na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie należącego do Ciebie wyposażenia mieszkania (np. sprzętu RTV i AGD, mebli) od zdarzeń losowych i kradzieży.

Pamiętaj, że niektóre ryzyka (np. zalanie, powódź, przepięcie) mogą być dodatkowo płatne. Jeśli nie rozszerzysz o nie polisy, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci polisy w razie wystąpienia tego rodzaju szkód.

Jeśli jesteś lokatorem, który wynajmuje mieszkanie od innej osoby, pamiętaj o:

  • ubezpieczeniu swoich ruchomości domowych od kradzieży i szkód wynikających ze zdarzeń losowych (np. pożaru),
  • ubezpieczeniu OC najemcy, które będzie chronić odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego i innych domowników na wypadek szkód wyrządzonych przez nich w życiu prywatnym.

Ochrona OC najemcy może się przydać zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Nietrudno o to, żeby maluch wyrządził przypadkową szkodę np. podczas zabawy, a szkody w takim przypadku zawsze musi pokryć jego rodzic. Dzięki ubezpieczeniu OC to ubezpieczyciel pokryje wywołane przez dziecko straty na zdrowiu lub mieniu innych osób – radzi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Na stronie https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-wynajmowanego-mieszkania/ można znaleźć przykładowe wyliczenia, w których różnice w wysokości składki ubezpieczeniowej sięgają nawet kilkuset złotych. Skąd się one biorą?

Musisz pamiętać, że cena polisy mieszkaniowej dla właściciela lub lokatora wynajmowanej nieruchomości zależy od wielu czynników. Wpływają na nią m.in.:

  • forma własności,
  • lokalizacja mieszkania,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • historia ubezpieczenia.

Przede wszystkim liczą się zaś zakres ochrony i wartość ubezpieczanej nieruchomości oraz ruchomości domowych. Standardowa polisa obejmująca np. tylko ochronę murów i elementów stałych od zdarzeń losowych będzie stosunkowo tania, ale zakres gwarantowanej przez nią ochrony niewielki. Rozszerzanie go przez dokładanie kolejnych ryzyk i rodzajów ubezpieczenia będzie podnosił cenę polisy, ale pamiętaj, że przeliczniki stosowane przez ubezpieczycieli są różne. Warto sprawdzać oferty w konkurencyjnych firmach, żeby nie przepłacić.

Artykuł sponsorowany

Strona głównaArtykuł SponsorowanyWynajmujesz mieszkanie? To ubezpieczenie jest właśnie dla Ciebie!