Podziel się!

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mity przyleskie – reż. Ewa Szumska Grupa Teatralna NOWI W NOWYM

11 lutego @ 18:30 - 21:30

23152 image 49342122 10156337715658026 4032688572539600896 o - Mity przyleskie - reż. Ewa Szumska Grupa Teatralna NOWI W NOWYM
Podziel się!

Spektakl polecany dla widzów od ok. 6 roku życia.
Przedstawienie będzie tłumaczone na język migowy.

Z pozoru prosty w swej treści i formie spektakl to świetna lekcja dla Małych i Dużych – uczy egalitaryzmu, empatii, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia, a nadto – jest uroczy, estetyczny, zabawny i pobudza wyobraźnię! To właśnie “Mity przyleskie” – przedstawienie zrealizowane pod koniec ubiegłego roku przez grupę teatralną Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak.

Jest to trzeci spektakl przygotowany przez tę grupę pod opieką Ewy Szumskiej w ramach zamkowego “Teatru powszechnego”. Po uroczym, pełnym baśniowej magii „Na wysypisku” oraz surrealistycznej opowieści o pragnieniach, myślach, emocjach zatytułowanej „Środek jest tam, gdzie jestem ja”, Szumska ze swoimi aktorami wcielili się w role antropologów kultury, by zgłębić sekret początku Wszystkiego.
„Sięgnęliśmy po ‘Tajemnice początku – mity o stworzeniu świata’ Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści różnych kultur, wybraliśmy mit ‘Na Górze i Na Dole’ spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam’si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit” – opowiada reżyserka.

„’Mity przyleskie’ konfrontują nas z wizją powstania świata, pochodzącą z obcej nam kultury. Ujęta jest ona w formie opisu działań spersonifikowanych sił i sfer. Aktorzy stają się zatem motorami przemian, co pozwala im na wykorzystanie swych osobowości, aby te przeciwne sobie pierwiastki (niebo – ziemia) były jasno rozróżnione na scenie. Spektakl jest miejscem, w którym mogą zaprezentować swoją charyzmę i ukrytą siłę” – czytamy w recenzji Michała S. Bochniarza na kulturapoznan.pl

Zajęcia teatralne w „Przylesiu” prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury Zamek, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu ‘Teatr powszechny” pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.

Reżyseria: Ewa Szumska
Współpraca reżyserska: Hanna Rynowiecka
Światło, projekcje: Mariusz Adamski
Adaptacja tekstu: Ewa Szumska
Animacje: Rita Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak
Opracowanie muzyczne: Adam Brzozowski, Wiesław Janicki
Maski: Karolina Szymkowiak
Obsada: Lidia Piskorska, Mariusz Józefiak, Mariusz Sztuba, Daniel Laskowski, Jarosław Kubiak, Piotr Roszak, Arkadiusz Żmijewski
Tłumacz języka migowego: Eunika Lech (Towarzystwo Osób Niesłyszących TON)
Produkcja: Centrum Kultury Zamek z Poznaniu (premiera: listopad 2018r.)

Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.


Podziel się!

Szczegóły

Data:
11 lutego
Czas:
18:30 - 21:30
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.bilety24.pl/teatr/spektakl-mity-przyleskie-rez-ewa-szumska-grupa-teatralna-nowi-w-nowym-im-w-deneki-47068

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
Poznan, 61-809 PL
+ Google Map

Podziel się!