Wroniecka Dycha fot. szer. Jolanta Żółkiewska

Wronki: VI Wirtualna Wroniecka Dycha

Pięciu skazanych pobiegło w szóstej już odsłonie „Wronieckiej Dychy” – biegu organizowanym przez Zakład Karny we Wronkach przy współpracy z Wronieckim Klubem Biegacza.

Wśród różnorodnych środków oddziaływań resocjalizacyjnych stosowanych w nowoczesnym systemie penitencjarnym, ważne miejsce zajmuje aktywność sportowa osób pozbawionych wolności. Od kilku lat Zakład Karny we Wronkach aktywnie włącza się w organizację wielu wydarzeń sportowych, których celem jest promowanie aktywnego stylu życia oraz resocjalizacja osadzonych poprzez sport. Wronieccy osadzeni biorą udział w imprezach biegowych, ale też angażują się w  przygotowanie i obsługę tras.

Nie inaczej miało być i w tym roku. Wspólny sezon sportowy rozpocząć miał bieg „Wroniecka Dycha”. Wydawało się jednak, że stan epidemii nie pozwoli zrealizować tego przedsięwzięcia. Na szczęście Wroniecki Klub Biegacza to ekipa, która tak łatwo nie odpuszcza. Jak sami mówią, są bowiem ludźmi z pasją do biegania. I chociaż tradycyjna forma biegu okazała się niemożliwa do przeprowadzenia, to jednak „Wroniecka Dycha” odbyła się w tym roku niestandardowo – wirtualnie.

Bieg nie został ograniczony do jednego konkretnego miejsca, dnia i godziny – wystarczyło natomiast w weekend 20-21 czerwca przebiec, w dowolnym miejscu na świecie, wymagany dystans i poczuć się przez chwilę jak na prawdziwym biegu we Wronkach.

W Zakładzie Karnym we Wronkach do biegu przygotowywało się kilku osadzonych, trenując systematycznie z wychowawcą do spraw sportu, por. Danielem Bołądziem. Dziś na starcie stanęło pięciu osadzonych wraz ze swoim trenerem. W czasie 01:01.31 pokonali ponad siedemdziesiąt okrążeń placu spacerowego, przebiegając dziesięć kilometrów. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

– Do biegu skłoniła mnie chce uczestnictwa w czymś nowym, w czymś, co wiąże się z wolnością. Moje odczucia – bardzo dużo endorfin i przede wszystkim łamanie własnych blokad. To daje mi bieganie. Chciałbym dalej biegać i uczestniczyć w większych zawodach – powiedział po zakończonym biegu jeden z osadzonych.

Mjr Danuta Zielińska, el