Mateusz Morawiecki fot. gov.pl

Wraca sport! Z pewnymi ograniczeniami i na raty

Pierwszy mecz ligowy pod koniec maja, rozgrywki żużlowe od 12 czerwca, ale bez publiczności, a obiekty sportowe na otwartej przestrzeni będą mogły działać od 4 maja. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan powrotu sportu.

– Ten proces przygotowania będzie wymagał podwójnej dyscypliny, sportowej i sanitarnej, ale jesteśmy przygotowani do tego, żeby przejść na ten etap dla radości, którą wszyscy mamy ze sportu – mówił Mateusz Morawiecki. – To prawdziwy maraton wyzwań, ale jestem przekonany, że już kilkanaście kilometrów tego maratonu jest już za nami.

Powrót sportu został podzielony na 5 etapów. Pierwszy etap już trwa, a jego częścią było otwarcie lasów i parków. W drugim etapie, od 4 maja, zostaną udostępnione boiska i obiekty sportowe na otwartej przestrzeni. Ale z pewnymi ograniczeniami: na boisku na raz będzie mogło przebywać sześć osób.
– Sport masowy jest bardzo ważny – mówiła Danuta Dmowska-Andrzejuk. – Jesteśmy też w kontakcie z ministrem zdrowia, który również uznaje sport za bardzo ważny w kontekście profilaktyki i odporności na koronawirusa. To będzie stopniowy powrót do normalności, by dbać o naszą kondycję fizyczną.

Jak wyjaśniła minister sportu, ze względów bezpieczeństwa jako pierwsze zostaną dopuszczone do użytkowania obiekty na otwartej przestrzeni. – Oczywiście z nich także trzeba będzie korzystać z zachowaniem dystansu społecznego i środków ostrożności – wyjaśniła. – Na przykład na korcie tenisowym będą mogły przebywać tylko dwie osoby na raz.

W trzecim etapie wrócą zajęcia sportowe w halach i salach, jednak też w grupach do 6 osób. Premier zapowiedział też powrót rozgrywek piłki nożnej i zawodów na żużlu. 29 maja wrócą rozgrywki PKO Ekstraklasy, a 12 czerwca – żużlowej PGE Ekstraligi. Na razie – do odwołania – bez publiczności. Na pewno zostaną otwarte ośrodki sportowe w Wałczu i Spale, gdzie szkolą się polscy olimpijczycy, ale one również będą działać w warunkach zaostrzonych rygorów, w 14-dniowej izolacji.

W czwartym etapie zostaną otwarte baseny, siłownie i kręgielnie, będzie też można organizować imprezy sportowe do 50 osób. Kiedy jednak ten etap nastąpi – jeszcze nie wiadomo, bo tu wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w Polsce, a także sytuacji gospodarczej kraju.

Piąty etap obejmuje już pełne przywrócenie sportu do imprez masowych włącznie. Jednak mimo to należy się liczyć z tym, że będą obowiązywały bardziej surowe zasady sanitarne. Kiedy on nastąpi – na razie wiadomo jedynie, że niezbyt szybko, bo to plan na przyszłość bez koronawirusa. A kiedy uporamy się z pandemią – nikt teraz nie potrafi powiedzieć.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze