Od 17 kwietnia trwają przygotowania – a 2 maja kolumny wojskowych pojazdów zaczną przemieszczać się na terenie całego kraju w ramach aktywnej części ćwiczeń „Anakonda 23”, jak informuje Dowództwo Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Dowództwo wydało specjalne ostrzeżenie dla kierowców:
„W najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych po drogach większości województw na terenie Polski. 2 maja br. żołnierze i sprzęt wojskowy Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych rozpoczną przemieszczenie na ćwiczenie #Anakonda23”.
Czym jest „Anakonda 23”?
„Anakonda 23” ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw. Scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, które podkreśla, że jest to ćwiczenie szczególnie ważne: „dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pewność, że Wojsko Polskie jest dobrze przygotowane, gotowe i zdolne do obrony granic Polski i jej niepodległości, która – pamiętajmy – nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, mając na uwadze eskalację zagrożeń w Europie, w związku z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, zidentyfikowaliśmy nowe wymagania operacyjne, które wpłynęły na koncepcję ćwiczenia „Anakonda 23”.
Ćwiczenie „Anakonda 23” (AN-23) jest dziewiątą edycją największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich i koordynacją z amerykańskim ćwiczeniem „Defender” oraz szwedzkim „Aurora 23” – biorą w nich udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji. A wszystko to w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.
Cztery części ćwiczeń i ruch na drogach
Tegoroczne ćwiczenia składają się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise – TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise – CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).
W części aktywnej (Joint LIVEX) ćwiczenia od 17 kwietnia do 16 maja, z fazą kulminacji działań od 6 maja 2023 r. udział weźmie ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Ponadto kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i WOT. Organizacje proobronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu (12, 16 i 18 DZ).
Wzmożony ruch wojska może być zauważalny na drogach do 26 maja – żołnierze w części ćwiczeń odbywających się na terenie Polski będą ćwiczyć na poligonach w Nowej Dębie, Ustce, Orzyszu i Drawsku.