piątek, 29 marca, 2024

Własna pasieka. O czym musisz pamiętać przed jej założeniem?

Przydomowa pasieka to nie tylko pasja, która przyniesie ci mnóstwo satysfakcji. Wiąże się również z wieloma korzyściami, które odczujesz zarówno ty z rodziną, jak i środowisko naturalne.

Pszczoły to bowiem jedne z najważniejszych dla funkcjonowania rozmaitych ekosystemów zwierząt. Ze względu na dużą liczbę osobników wchodzących w skład roju oraz ich niesamowitą pracowitość odpowiadają za dużą ilość zapyleń, przyczyniając się do utrzymania prawidłowego poziomu kwitnienia.

1. Pasieka w ogrodzie – ile uli powinieneś postawić?
2. Ule drewniane, styropianowe czy poliuretanowe?
3. Artykuły pszczelarskie – wszystkie niezbędne akcesoria

Założenie własnej pasieki nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak przy odrobinie wysiłku poradzą sobie z nim nawet osoby bez pszczelarskiego doświadczenia. Oczywiście nie ma co liczyć na obfite zbiory, jednak wraz z biegiem lat będziesz w stanie prowadzić coraz wydajniejszą produkcję. O czym jednak powinieneś pamiętać na samym początku?

Pasieka w ogrodzie – ile uli powinieneś postawić?

Początkującym pszczelarzom intuicja i logika podpowiadają, że im mniejsza ilość uli, tym lepiej. Tak może wydawać się ze względu na to, że spora liczba uli wymaga wprawy i doświadczenia, a bez nich opieka nad kilkoma rojami może okazać się bardzo trudna. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. To właśnie niewielka pasieka wymaga większej wiedzy i umiejętności. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko wynika z faktu, że prowadzenie małej pasieki wiąże się z większym ryzykiem utraty wszystkich pszczół. Doświadczony pszczelarz w porę dostrzeże problemy związane z chorobami, atakami drapieżników lub przymrozkami. Jeśli natomiast zabraknie wiedzy, tego typu trudności mogą skończyć się utratą całej pasieki. W przypadku większej liczby uli takie niebezpieczeństwo jest zaś zdecydowanie mniejsze.

Ule drewniane, styropianowe czy poliuretanowe?

Kolejne pytanie, na które należy odpowiedzieć sobie podczas zakładania przydomowej pasieki dotyczy materiału, z którego wykonane są ule. Największy w Polsce Sklep Pszczelarski oferuje tradycyjne modele drewniane, ale też te wyprodukowane ze styropianu oraz poliuretanu. Które z nich okażą się najlepszym wyborem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a twój wybór powinien być uzależniony od wielu czynników.

Ostatnimi czasy szczególną popularność zdobywają ule poliuretanowe oraz te zrobione ze styropianu. Ich największa zaleta to z całą pewnością niewielka masa ścianek, która umożliwia ich łatwe przenoszenie. Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, która cechuje ten materiał. Jest on też odporny na wilgoć i nie chłonie wody, a przy tym zapewnia izolację termiczną na bardzo wysokim poziomie. Jeśli obawiasz się, że te sztuczne tworzywa niekorzystnie wpłyną na jakość miodu, musimy cię uspokoić, bo żadne badania oraz doświadczenia pszczelarzy nie wskazują na istnienie takiego związku.

Artykuły pszczelarskie – wszystkie niezbędne akcesoria

Zakładając pasiekę, musisz też wyposażyć się w odpowiednie artykuły pszczelarskie, sprzęt pszczelarski, akcesoria pszczelarskie oraz preparaty, które zapewnią pszczołom właściwe warunki do rozwoju. Warto też odwiedzić specjalizujący się w pszczelarstwie sklep i zakupić odzież, która zagwarantuje ochronę przed ewentualnymi użądleniami – tu szczególnie duże znaczenie mają kombinezony, bluzy oraz maski (kapelusze pszczelarskie).

Nie sposób też prowadzić pasieki, jeśli nie będziesz wyposażony w pokarm dla pszczół, ciasta i syropy dla pszczół. Te przydadzą się w okresie jesiennym przy przygotowywaniu pszczół do zimy. Przydadzą się też pewne środki chemiczne, dzięki którym możliwa będzie dezynfekcja uli, a także ich łączenie oraz wabienie nowych roi.

Strona głównaLifestyleWłasna pasieka. O czym musisz pamiętać przed jej założeniem?