Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Wilki w Wielkopolsce! Gmina apeluje o ostrożność

“W okolicy ulic Modrzewiowej i Świerkowej w Mosinie odnotowano pojawienie się wilka” – poinformowała gmina Mosina na swoim profilu społecznościowym. Władze zaapelowały o zachowanie ostrożności – zwłaszcza jeśli chodzi o psy.

Wilki zaobserwowano tylko w rejonie dwóch ulic, ale ponieważ w gminie jest wiele lasów, więc takie spotkania mogą się powtarzać. “W przypadku bezpośredniego spotkania prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności” – apelują władze Mosiny. – “Dla bezpieczeństwa prosimy o używanie smyczy na spacerach z psami i zadbanie o zamykanie ich w kojcach na terenie nieruchomości”.

Na profilu gminy można także zapoznać się ze wskazówkami przygotowanymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu na wypadek spotkania wilka, na przykład podczas spaceru w lesie.

“W ostatnim czasie wzrasta liczba doniesień na temat sytuacji konfliktowych z udziałem wilka” – informuje Jacek Przygocki, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. – “Gatunek ten zwiększa swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do bezpośredniej styczności wilków z ludźmi, również na terenach, na których od dawna nie był widywany. Sprawy te stają się często głośne medialnie, choć nie zawsze rozgłos ten jest adekwatny do stopnia zagrożenia. Najczęstsze sytuacje to wilki niewykazujące lęku przed człowiekiem lub pojawiające się w pobliżu zabudowy i porywające psy. Przynajmniej część z tych wilków może być chora (np. na świerzb), mogą zdarzać się także hybrydy wilka z psem. Ponadto część z tych zdarzeń może być powodowana przez wałęsające się, zdziczałe psy”.

RDOŚ przypomina więc, że wilk jest objęty ścisłą ochroną i nie wolno nie tylko na niego polować, ale i go płoszyć czy płoszyć. Jedynie w przypadkach, gdy wilk stanowi “realne, udokumentowane zagrożenie”, to wójt, burmistrz czy prezydent miasta może złożyć wniosek o odstrzał wilka. Takie zgody wydawane są zazwyczaj w przypadkach zwierząt chorych lub uporczywych ataków na zwierzęta gospodarskie czy domowe, choć zdarza się to rzadko – i tylko wtedy, gdy inne metody ochrony zwierząt przed wilkami nie skutkują.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała „Procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych między człowiekiem a wilkiem i zwraca przy tym uwagę na konieczność zapewnienia opieki zwierzętom domowym, zwłaszcza psom, co powinno polegać przede wszystkim na spacerach wyłącznie na smyczy, zakazie puszczania psów bez kontroli, zwłaszcza w lesie. Mieszkańcy okolic, w których zauważono wilki, powinni także sprawdzić zabezpieczenia swoich pojemników na odpady oraz szczelność ogrodzenia posesji.

Wilki mogą też przyciągać nęciska organizowane w okolicy – i tu gmina powinna na swoim terenie sprawdzać, czy nic takiego nie występuje, a jeśli występuje – to reagować na bieżąco.
“Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu jest w bieżącym kontakcie z gminami, w których wilk budzi niepokój mieszkańców” – zapewnia Jacek Przygocki. – “Przekazuje odpowiednie informacje, np. w odniesieniu do metod zabezpieczeń przed szkodami, szacuje szkody i wypłaca odszkodowania. Szkody wyrządzone przez wilki należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie do tut. organu”.

Strona głównaPoznańWilki w Wielkopolsce! Gmina apeluje o ostrożność