Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

V Wielkopolski Kongres Kobiet

Ponad 30 dyskusji panelowych, spotkań i konferencja naukowa „Ewolucja postaw kobiecych na przestrzeni publicznej w XX i XXI wieku”. 30 marca w Poznaniu odbywa się Wielkopolski Kongres Kobiet.

Jak zapewniają organizatorki, każdy, bez względu na to, czy on czy ona, znajdzie na kongresie temat, który go zainteresuje, poruszy czy zainspiruje.

Na przykład w sali 127 bardzo ciekawą dyskusję pod tytułem “Moje pasje i marzenia drogą do realizacji siebie” poprowadzą: Anna Hoffman (ekonomistka, matka dwóch synów Rafała i Łukasza (urodził się z zespołem Downa), współzałożycielka i prezeska zarządu Spółdzielni Socjalnej NA PIĄTKĘ w Grodzisku Wlkp.), Renata Ignaszak (współzałożycielka i członkini zarządu Spółdzielni Socjalnej NA PIĄTKĘ w Grodzisku Wlkp. Żona, matka, babcia i emerytka), Kalina Olejniczak (dziennikarka, z zamiłowania ekolożka, obecnie sporo czasu poświęca idei sharing-economy, pracując społecznie przy projektach Givebox i Po-Dzielnia), Dorota Wiśniewska (absolwentka politologii oraz psychologii, Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka, zainteresowana sprawami płci, rolami kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, oraz relacjami międzyludzkimi) oraz Adrianna Zielińska (nowotomyślanka, z wykształcenia inżynier budownictwa. Od 1996 r. nieprzerwanie związana z samorządem gminnym, obecnie z gminą Nowy Tomyśl. Karierę samorządowca zaczynała od stanowiska referentki, skończyła na zastępczyni burmistrza).
A dyskusję moderować będzie Ewa Gałka, menadżerka społeczna, animatorka inicjatyw obywatelskich i polityczka społeczna. Prezeska zarządu stowarzyszenia Centrum PISOP.

Będzie też specjalna prezentacja dla pań po pięćdziesiątce, podczas którego Beata Grudzińska, wiceprzewodnicząca Polskiej Federacji Klubów Business & Professional Women, postara się odpowiedzieć na pytania, czy “piątka z przodu” oznacza koniec aktywności zawodowej i z jakimi wyzwaniami mierzą się kobiety po 50-ce szukające swego miejsca na rynku pracy.

Nie zabraknie też kobiet łączących życie rodzinne z pracą w sektorze publicznym. Jak łączyć zaangażowanie społeczne z pracą zawodową i życiem prywatnym i czy trzeba mieć do tego specjalne predyspozycje, porozmawiają:
– Monika Danelska, szczęśliwa mama dwóch córek, politolog o specjalizacji administracja samorządowa, radna miejska kadencji 2014-2018 i radna Rady Osiedla Chartowa.
– Joanna Jaśkowiak, notariuszka prowadząca od ponad 20 lat swoją kancelarię w Kórniku, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, aktywnie włączająca się w walkę kobiet o prawa wyboru w każdej dziedzinie życia.
– Joanna Kowalczyk-Chudy, pracuje w samorządzie od 22 lat. Obecnie zastępczyni wójta gminy Czerwonak.
Dyskusję będzie moderować Iwona Kamińska-Lech, mgr ekonomii, przedsiębiorczyni, wykładowczyni, feministka i pełnomocniczka Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski.

W panelu “Aktywne kobiety Wielkopolski” o swojej działalności opowiedzą kobiety, którym energia nie pozwala zamknąć się w czterech ścianach: aktywistki, liderki, wolontariuszki. Jak godzą swoje zaangażowanie z życiem codziennym i skąd biorą na to siły?

Po zakończeniu panelu o pierwszych uczonych Uniwersytetu Poznańskiego zapraszamy na performance “Gdy nauka jest kobietą”. Będzie to naturalna kontynuacja wątku o naukowczyniach w wykonaniu Studenckiego Koło Literacko-Teatralne „Dygresja” działającego na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.

Kongres rozpocznie się o 9.30, potrwa do 19.00 w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Umultowska 89a. Udział jest bezpłatny.
Dokładny program kongresu znajduje się na jego stronie.

Mat. pras. el

Strona głównaPoznańV Wielkopolski Kongres Kobiet