piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Zeroemisyjność na wschodzie regionu do 2040 roku. Czy to możliwe?

– Chcemy wyprzedzić o 10 lat unijne zamierzenia i zrealizować w Wielkopolsce ideę zeroemisyjności już w 2040 roku – zapowiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. I przedstawił program “Życie po węglu” dla Wielkopolski wschodniej.

21 grudnia marszałek wraz z Jackiem Bogusławskim, członkiem zarządu województwa Wielkopolskiego oraz Maciejem Sytkiem, pełnomocnikiem zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski wschodniej, prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie uczestniczyli w spotkaniu inauguracyjnym wszystkich kilkudziesięciu beneficjentów projektu “Life after coal”, czyli “Życie po węglu”. Tak rozpoczyna się wdrażanie Strategii neutralności klimatycznej WSCHODNIA 2040, jak wyjaśnił marszałek.

– Dlatego w tym zakresie wyznaczyliśmy dla Wielkopolski Wschodniej wyrafinowane standardy w kwestiach energetycznych – powiedział. – Obszar ten odpowiada obecnie za 60 procent emisji gazów cieplarnianych całego województwa. Wprowadzenie źródeł zeroemisyjnych pozytywnie wpłynie na klimat i jakość naszego powietrza.

Województwo ubiegało się o pieniądze na ten cel wspólnie z Agencją Rozwoju Regionalnego S. A. w Koninie, o środki unijne z CINEA – Europejskiej Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska, z programu LIFE. służącemu ochronie środowiska i działaniom łagodzącym zmiany klimatu Nie tylko je dostało, ale też wniosek dotyczący tego projektu został oceniony jako jeden z najlepszych w dotychczasowej historii tego programu. A liczy on już sobie 30 lat, jak przypomniała Agnieszka Romanowicz, Deputy Head of Unit, LIFE Energy + LIFE Climate, z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska, przedstawiając ten program.

Program rozpocznie się więc w styczniu i potrwa 9 lat. Ma kosztować około 85 mln zł, z czego 51 mln będzie wynosiło właśnie unijne wsparcie z programu LIFE. Resztę pieniędzy to pieniądze krajowe, między innymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz środki własne.

Celem programu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Wielkopolsce wschodniej, a także w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim do 2040 roku.
– Stawiamy na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej – wyjaśnił Maciej Sytek. – W ramach projektu nastąpi wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników.

Skąd samorządy mają wziąć na to pieniądze? To także część programu – zostaną wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po fundusze na ten cel, między innymi z wartego 415 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Projekt Life After Coal Pl ma służyć nie tylko Wschodniej Wielkopolsce – podsumował Jacek Bogusławski. – Ale ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe nasze województwo oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w którym beneficjentem koordynującym jest województwo wielkopolskie, a współbeneficjentami – Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. oraz gminy: Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Gmina W. , Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Gmina M. , Gmina W. Turek, Gmina M. , Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek, miasto Ostrów Wlkp., miasto , miasto , a także powiaty koniński, słupecki i turecki.

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Zeroemisyjność na wschodzie regionu do 2040 roku. Czy to możliwe?