Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Wielkopolska: Zeroemisyjność na wschodzie regionu do 2040 roku. Czy to możliwe?

– Chcemy wyprzedzić o 10 lat unijne zamierzenia i zrealizować w Wielkopolsce ideę zeroemisyjności już w 2040 roku – zapowiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. I przedstawił program “Życie po węglu” dla Wielkopolski wschodniej.

21 grudnia marszałek wraz z Jackiem Bogusławskim, członkiem zarządu województwa Wielkopolskiego oraz Maciejem Sytkiem, pełnomocnikiem zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski wschodniej, prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie uczestniczyli w spotkaniu inauguracyjnym wszystkich kilkudziesięciu beneficjentów projektu “Life after coal”, czyli “Życie po węglu”. Tak rozpoczyna się wdrażanie Strategii neutralności klimatycznej WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040, jak wyjaśnił marszałek.

– Dlatego w tym zakresie wyznaczyliśmy dla Wielkopolski Wschodniej wyrafinowane standardy w kwestiach energetycznych – powiedział. – Obszar ten odpowiada obecnie za 60 procent emisji gazów cieplarnianych całego województwa. Wprowadzenie źródeł zeroemisyjnych pozytywnie wpłynie na klimat i jakość naszego powietrza.

Województwo ubiegało się o pieniądze na ten cel wspólnie z Agencją Rozwoju Regionalnego S. A. w Koninie, o środki unijne z CINEA – Europejskiej Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska, z programu LIFE. służącemu ochronie środowiska i działaniom łagodzącym zmiany klimatu Nie tylko je dostało, ale też wniosek dotyczący tego projektu został oceniony jako jeden z najlepszych w dotychczasowej historii tego programu. A liczy on już sobie 30 lat, jak przypomniała Agnieszka Romanowicz, Deputy Head of Unit, LIFE Energy + LIFE Climate, z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska, przedstawiając ten program.

Program rozpocznie się więc w styczniu i potrwa 9 lat. Ma kosztować około 85 mln zł, z czego 51 mln będzie wynosiło właśnie unijne wsparcie z programu LIFE. Resztę pieniędzy to pieniądze krajowe, między innymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz środki własne.

Celem programu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Wielkopolsce wschodniej, a także w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim do 2040 roku.
– Stawiamy na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej – wyjaśnił Maciej Sytek. – W ramach projektu nastąpi wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników.

Skąd samorządy mają wziąć na to pieniądze? To także część programu – zostaną wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po fundusze na ten cel, między innymi z wartego 415 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Projekt Life After Coal Pl ma służyć nie tylko Wschodniej Wielkopolsce – podsumował Jacek Bogusławski. – Ale ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe nasze województwo oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w którym beneficjentem koordynującym jest województwo wielkopolskie, a współbeneficjentami – Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. oraz gminy: Brudzew, Dąbie, Dobra, Golina, Grodziec, Kawęczyn, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Malanów, Powidz, Przykona, Rychwał, Rzgów, Gmina W. Słupca, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Tuliszków, Gmina M. Turek, Gmina W. Turek, Gmina M. Wągrowiec, Wilczyn, Władysławów, Wierzbinek, miasto Ostrów Wlkp., miasto Kalisz, miasto Konin, a także powiaty koniński, słupecki i turecki.

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Zeroemisyjność na wschodzie regionu do 2040 roku. Czy to możliwe?