Wielkopolska: Zatrucie czadem w kamienicy. Trzy osoby w szpitalu

zatrucie czadem fot. OSP Bojanowo

W nocy z 15 na 16 października w jednej z kamienic przy rynku w Bojanowie znaleziono trzy nieprzytomne kobiety: matkę i dwie córki. Okazało się, że zatruły się czadem, który ulatniał się w ich mieszkaniu.

Jak informuje portal „rawicz24”, służby otrzymały zgłoszenie tuż po północy o tym, że w kamienicy w Bojanowie znaleziono trzy nieprzytomne kobiety. Jak stwierdzili ratownicy medyczni, którzy udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym – kobiety zatruły się czadem, którego źródłem był prawdopodobnie piec kaflowy znajdujący się w mieszkaniu.

Podtrute kobiety trafiły do szpitala, a mieszkanie zostało wywietrzone. Budynek sprawdzili też strażacy z OSP Bojanowo i JRG Rawicz, by mieć pewność, że czad ulatniał się tylko z tego jednego pieca. Na szczęście nigdzie indziej zagrożenia nie stwierdzono, a piec w mieszkaniu kobiet został wygaszony.

Tym razem interwencja zakończyła się szczęśliwie, ale strażacy przypominają, że sezon grzewczy jeszcze się na dobre nie zaczął i takich sytuacji może być więcej. Tlenek węgla powstaje jest bezbarwny i bezwonny, za to silnie trujący i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dlatego wszyscy, którzy posiadają kominki, piece kaflowe, węglowe czy olejowe oraz gazowe podgrzewacze wody – wszystkie urządzenia, w których może dojść do niepełnego spalania i w konsekwencji powstania czadu – powinni zadbać o kupno czujki czadu. To wypadek kilkudziesięciu złotych, który może ocalić życie. Podczas minionego sezonu grzewczego, od października 2021 do marca 2022 z powodu zatrucia czadem zmarły 43 osoby.

Podziel się: