Wielkopolska: Zarzuty dla spółki Pfeifer & Langen

cukier fot. pixabay
Jak poinformował Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, UOKiK wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer & Langen Polska z powodu podejrzenia o nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Chodzi konkretnie o umowy zawierane z rolnikami, którzy są dostawcami buraków cukrowych do cukrowni spółki. Zgodnie z nimi rolnicy mają kupować nasiona buraków wyłącznie od spółki, a gdyby użyli innych nasion, to Pfeifer & Langen może odmówić kupna ich buraków.

Zdaniem UOKiK taka klauzula pozbawia rolników możliwości swobodnego wyboru nasion i ich producentów, co jest nie tylko działaniem nieuczciwym, ale może się też odbić na jakości dostarczanego towaru. Rolnicy nie mogą bowiem dobrać nasion odpowiednich dla rodzaju gleby, którą uprawiają albo lokalnych warunków pogodowych. Dlatego UOKiK wszczął postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Zamierza też skontrolować, czy pozostali producenci cukru nie próbują w podobny sposób wykorzystywać swojej przewagi wobec rolników.

Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu.

UOKiK, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: