fot. Janusz Stor, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Wielkopolska: Zamek w Rydzynie nie przyjmuje gości. Nie stać go na ogrzewanie

Perła baroku musiała się zamknąć dla odwiedzających, bo nie stać jej na ogrzewanie całego obiektu. Listopadowa faktura za gaz do ogrzewania zamku w Rydzynie wyniosła… 30 tysięcy złotych. I to nie była pomyłka.

Przekonanie o pomyłce było o tyle zasadne, że – jak wyjaśnia Zbigniew Szukalski, dyrektor zamku – zazwyczaj o tej porze roku płacili około 12 tys. zł za ogrzewanie. Teraz za ten sam czas faktura wyniosła 30 tys. i to niestety nie była pomyłka, tylko podwyżka o 160 proc.

Zamek jest własnością Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i zarabia na swoje utrzymanie jako hotel z pięknymi, stylowymi wnętrzami, ośrodek spotkań i konferencji, ma też winiarnię i restaurację. Jednak coraz trudniej z wpływów utrzymać tak ogromny obiekt i już wcześniej dyrekcja musiała prosić o rozłożenie rachunków na raty.

Jednak przy tak ogromnym skoku cen zapłata nawet rozłożona na raty też jest poza zasięgiem finansowym obiektu. Dlatego dyrekcja zadecydowała o wyłączeniu ogrzewania i zamknięciu obiektu. Goście nie są przyjmowani i nie wiadomo, co będzie dalej.

Co ciekawe, zamek nie jest ogrzewany gazem rosyjskim, tylko polskim, w dodatku wydobywanym po sąsiedzku, w Kościanie. Dyrektor zamku czuje się szczególnie oburzony tym faktem, że jedna polska spółka wielokrotnie zwiększa zyskiem kosztem innych polskich firm, którym grozi likwidacja z tego powodu. Jego zdaniem to wyjątkowa niesprawiedliwość. Podobnie walczyli z zimnem ostatni właściciele zamku – tylko że to było jeszcze pod pruskim zaborem…

Zamek w Rydzynie nie bez powodu zwany jest „perłą baroku” i uważany za jedną z najcenniejszych rezydencji w Polsce. Nie tylko z powodu wyjątkowej architektury – także dlatego, że właścicielami zbudowanego w XVII wieku zamku byli Leszczyńscy, a w latach 1705-1709 był rezydencją króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.

W 1945 roku zamek spaliła Armia Czerwona. W latach 70. niemałym wysiłkiem i z pomocą ogromnych środków zamek odbudowało i przywróciło do dawnej świetności Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Źródło: Fakt

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze