sobota, 24 lutego, 2024

Wielkopolska wśród najbogatszych samorządów. Ranking zamożności

Magazyn “Wspólnota” tradycyjnie już przygotował doroczny ranking zamożności samorządów. W kilku kategoriach nie mamy się czym pochwalić, chociaż ogólnie i zaliczyły wzrost.

Pozytywną wiadomością jest ta, że według “Wspólnoty” jak na razie skutki pandemii i powiązanych z nią lockdownów w 2020 r. okazały się nieco mniej dewastujące niż się obawiano – przynajmniej na razie. Dochody spadły w skali kraju nieznacznie, o 2 proc. w skali kraju, choć w poszczególnych samorządach różnice już były większe. Łączne dochody budżetowe nawet lekko wzrosły: w miastach na prawach powiatu o ok. 3 proc., w gminach – o 6 proc., a w powiatach o ponad 10 proc. Jednak trzeba podkreślić, że równoczesny spadek dochodów własnych i wzrost łącznych dochodów oznacza wzrost uzależnienia samorządów od otrzymywanych dotacji celowych z budżetu centralnego, a to nie jest korzystne zjawisko.

Jak w takich realiach przedstawia się ranking bogactwa samorządów za 2020 rok? Autorzy od początku istnienia rankingu szeregują Jednostki Samorządu terytorialnego, dzieląc dochody każdego samorządu przez liczbę mieszkańców i nie ujmując w wyliczeniach dotacji celowych.

W kategorii województw liderem jest województwo mazowieckie, niezmiennie od lat, z wynikiem zamożności per capita 439 zł na jednego mieszkańca. Drugie miejsce zajmuje województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 330,85 zł, a trzecie – Wielkopolska z wynikiem 328 złotych. Nasz region od ubiegłego roku awansował o jedno miejsce.

Także trzecie miejsce zajmuje stolica regionu w rankingu miast wojewódzkich z wynikiem 6088 zł – i także zaliczył awans o jedno miejsce. Pierwsze miejsce zajmuje tu Warszawa z wynikiem 7607,49 zł, a drugie Opole z wynikiem 7127,08 zł. Do obu nam sporo brakuje, za to dosłownie na plecach Poznania jest Wrocław zajmujący czwarte miejsce z wynikiem 6078,42 zł.

Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, to w pierwszej dziesiątce jedynym reprezentantem Wielkopolski jest Konin – na ósmym miejscu i z wynikiem 5529 złotych. Tu pierwsze miejsce zajmuje Sopot z wynikiem 7869 zł na mieszkańca. Różnica jest spora.

W przypadku powiatów jest jeszcze gorzej. Najlepszy w regionie jest powiat międzychodzki, który znalazł sie dopiero na 40 pozycji w rankingu z wynikiem 1137 zł. Nieco lepiej jest wśród miast powiatowych – tu mamy 15. miejsce, zajmuje je Nowy Tomyśl z wynikiem 4242 zł. W kategorii “inne miasta” na 16. pozycji jest Kleczew 5763 zł per capita.

A jak sie przedstawia sytuacja w gminach? Najbogatszą gminą w Wielkopolsce jest Suchy Las, który w kraju zajmuje 6. miejsce – to awans z miejsca 8 – z wynikiem 8163 zł. Tuż za pierwszą dziesiątką, bo na 11. pozycji, takiej samej jak przed rokiem, jest Tarnowo Podgórne – 7459 zł.

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska wśród najbogatszych samorządów. Ranking zamożności