wtorek, 19 marca, 2024

Wilki w kolejnej wielkopolskiej gminie. Burmistrz wydał ostrzeżenie

Gmina Krzywiń w powiecie kościańskim to kolejne miejsce, w której zauważono wilki. W związku z tym Jacek Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, wydał komunikat dla mieszkańców. Zaleca w nim zachowanie szczególnej ostrożności.

Wilki były widziane w miejscowości Lubiń. Burmistrz przypomina, że są to zwierzęta objęte całkowitą ochroną na terenie całego kraju, które są płochliwe i unikają ludzi – ale mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt hodowlanych oraz dla domowych psów czy kotów. Dlatego podał kilka sposobów na odstraszenie wilków.

Jak odstraszyć wilki?

“Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych w znacznej odległości od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań wilków” – czytamy w komunikacie. – “Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich, hodowlanych są tzw. fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10×40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze. Inną metodą stosowaną w wielu gospodarstwach są tzw. pastuchy elektryczne – ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości około 1 m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi. Ochronę mogą stanowić odpowiednio szkolone do obrony przed wilkami psy, a także ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w głąb ziemi. Nie należy również pozostawiać zwierząt na noc na pastwisku bez zapewnienia odpowiedniej opieki”.

Zabezpieczyć domowe zwierzęta

Jeśli pies nie jest zwierzęciem szkolonym do walki z wilkiem – należy go trzymać w dobrze zabezpieczonych pomieszczeniach lub zagrodach, a przy wychodzeniu na spacer do lasu – absolutnie nie spuszczać psów ze smyczy. Chodzi nie tylko o przestrzeganie prawa, ale i o to, że pies biegający samopas po lesie, gdy natrafi na wilka – praktycznie nie ma szans.

Zabezpieczyć trzeba także inne zwierzęta domowe, należy też pamiętać o tym, by nie pozostawiać na zewnątrz psiej lub kociej karmy, bo to także może zwabić wilki w pobliże domu. Ta zasada dotyczy też śmieci zawierających resztki żywności, zwłaszcza mięsa i wędlin – powinny być trzymane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zasada nie zostawiania resztek żywności dotyczy także turystów i wszystkich osób przebywających w lesie.

Wilki są płochliwe, ale…

Wilki są płochliwe i zazwyczaj uciekają przed ludźmi. Jednak gdyby zdarzyło się, że podczas spaceru w lesie napotkamy wilka, który podejdzie na odległość mniejszą niż 30 metrów, to można go przepłoszyć.

“Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna” – czytamy w komunikacie. – “Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą”.

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenie gminy Krzywiń, zwłaszcza takie, które mogą stanowić zagrożenie, powinny być niezwłocznie zgłaszane do Urzędu Miasta i Gminy Krzywiń pod nr tel 655 170 525 wew. 250, do najbliższego komisariatu policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub nadleśnictwa.

Strona głównaWielkopolskaWilki w kolejnej wielkopolskiej gminie. Burmistrz wydał ostrzeżenie