Pyzdry, rozlewisko Warty fot. UM Pyzdry

W ciągu kilku ostatnich lat mieliśmy kłopot ze zbyt niskimi stanami wody w Warcie – w tym roku jednak Warta mocno przybiera. W Poznaniu na wodowskazie przy moście Rocha mamy już 364 cm – a stan ostrzegawczy to 400 cm.

Poziom wód rzeki rośnie w całym regionie – i będzie rósł, jeśli sprawdzą się prognozy pogody synoptyków, którzy co najmniej do końca tygodnia zapowiadają silny wiatr z opadami deszczu.

Wysoki poziom rzeki mamy nie tylko w Poznaniu. W Kole poziom rzeki wynosi 348 cm, co oznacza przekroczenie poziomu ostrzegawczego, który wynosi 340 cm. W Sławsku za Koninem mamy poziom 439 cm. Stan ostrzegawczy dla tej stacji to 450 cm, a alarmowy – 480 cm, więc tu poziom ostrzegawczy nie został przekroczony, choć niewiele brakuje.

W Pyzdrach poziom rzeki wynosi 415 centymetrów – stan ostrzegawczy wynosi tam 450 cm. Z kolei w Śremie wodowskaz wskazuje 400 cm – to już stan ostrzegawczy, a stan alarmowy wynosi 460 cm. Warto przypomnieć, że jeden z najwyższych poziomów rzeki w Śremie odnotowano zimą 2011 roku. Było to prawie 520 cm, a Warta zalała wówczas część śremskiej promenady.

Źródło: IMiGW i UM Pyzdry