Wielkopolska: Urząd marszałkowski z wyróżnieniem w konkursie „Zdrowy samorząd”

Urząd Marszałkowski
Samorząd Wielkopolski otrzymał je w kategorii „Zdrowe Województwo” za realizację programu dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Laureatów uhonorowano podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się 14-16 maja w Katowicach.

Na konkurs z całego kraju wpłynęło aż 100 programów zdrowotnych. Wśród nich znalazł się program „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”, który jest realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wyróżnienia przyznawano w trzech kategoriach: gmina, powiat, województwo. To właśnie dzięki niemu Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zdobył nagrodę „Zdrowy Samorząd“ w kategorii Zdrowe Województwo.

Przypomnijmy, że mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży w Polsce i Europie. Chorzy na MPD stanowią jedną z największych grup objętą opieką medyczną. Według statystyk ok. 70 proc. dzieci z MPD ma szansę chodzić, w tym ponad 50 proc. samodzielnie.

Program Województwa Wielkopolskiego skierowany jest do 888 osób z MPD w wieku 5-21 lat, których stan zdrowia pozwala na tego typu rehabilitację. W ramach programu realizowanego przez Ortopedyczno – Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaplanowano około 2150 pełnych cyklów terapeutycznych, z czego ok. 1075 będzie sesjami tzw. pierwszorazowymi. Ponadto adresatami działań informacyjno-szkoleniowych będzie ok. 180 fizjoterapeutów, a adresatami działań informacyjno-edukacyjnych ok. 888 rodziców/opiekunów.

Realizacja 3-letniego programu rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Program jest realizowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w wysokości 17 507 175,45 zł (85 proc.). Cała wartość realizowanego projektu wynosi ok. 20 596 677 zł.

Organizatorem plebiscytu „Zdrowy Samorząd” jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek
Zdrowia, a także portali rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.

UMWW

Podziel się: