Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Tlen dla kolejnych szpitali w regionie

Szpital MSWiA w Poznaniu oraz szpitale w Śremie i Krotoszynie będą miały instalacje dostarczające tlen pacjentom. Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska właśnie podpisała umowy na ich budowę.

To niezwykle ważna inwestycja, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, bo nowe instalacje pozwolą na bezpośrednie podawanie tlenu pacjentom z covid-19, którzy będą wymagać takiego leczenia.

– W najbliższych tygodniach przy SP ZOZ MSWiA w Poznaniu powstanie stacja zgazowania tlenu medycznego – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody. – Nowy zbiornik pozwoli zmagazynować 11 ton tlenu ciekłego. Wartość inwestycji finansowanej z funduszu covidowego to 400 tys. zł. Dzięki pozyskanym funduszom przy szpitalu powiatowym w Śremie posadowiony zostanie kolejny zbiornik na tlen, a szpital w Krotoszynie zmodernizuje stację rozprężania tlenu.

Wartość finansowa inwestycji to 1.900 000 zł. Warto dodać, że to nie pierwsze takie inwestycje w Wielkopolsce. Nowe instalacje na tlen medyczny powstały jeszcze w 2020 roku w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, słupeckim, obornickim, gostyńskim, chodzieskim, nowotomyskim i pilskim. To nie tylko krok w XXI wiek dla szpitali i wygodna dla personelu, który nie musi już wozić ciężkich butli – ale też, dzięki nowoczesnemu systemowi, znacznie ograniczenie zużycia tlenu medycznego w butlach.

To dobra wiadomość także dla pacjentów, bo w wielu szpitalach dostarczanie tlenu pacjentom to wąskie gardło systemów.
– Do czasu wybudowania stacji zgazowania tlenu medycznego szpitale korzystały z butli z tlenem medycznym – mówi wicewojewoda Aneta Niestrawska. – Tlenoterapia wysokoprzepływowa w związku z leczeniem pacjentów chorych na covid-19 wyczerpywała zapas tlenu gromadzonego w butlach. Kolejne inwestycje gwarantują bezpieczeństwo pacjentów zabezpieczonych w lekarstwo jakim jest tlen medyczny.

Inwestycje już przynoszą efekty: zapotrzebowanie na butle z tlenem w wielkopolskich szpitalach, porównując dane z listopada ubiegłego roku i stycznia obecnego roku, spadło z poziomu 400 butli do 200 butli dziennie.

A warto dodać, że inwestycje w tlenoterapię służą pacjentom cierpiącym na wiele schorzeń, nie tylko na covid-19.

WUW

Strona głównaPoznańWielkopolska: Tlen dla kolejnych szpitali w regionie