Ponad 11 milionów zł trafi do 16 wielkopolskich szpitali w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego. Jak poinformował NFZ, pieniądze mają wesprzeć te placówki, które nie osiągają dochodów pozwalających na przykład na podwyżki dla pracowników.
Które placówki dostaną te pieniądze? Zostaną one przyznane tym szpitalom, które nie osiągnęły realnego wzrostu dochodu powyżej 16 proc. od 30 czerwca do 30 września tego roku.
– Od 1 lipca nastąpił wzrost wycen procedur medycznych, kolejne podwyżki dla szpitali zostały wprowadzone od sierpnia, pieniądze te miały pokryć wydatki związane m. in. z ustawowymi podwyżkami wynagrodzeń w ochronie zdrowia – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Różne są przyczyny tego, że dla jednych szpitali wzrosty te okazały się wystarczające, a inne potrzebowały dodatkowego wsparcia. To między innymi uwarunkowania historyczne, prowadzenie określonych oddziałów, czasami zaniedbania w przeprowadzaniu restrukturyzacji w przeszłości, rodzaje umów zawieranych z personelem czy poziom zatrudnienia.
Szpitale mają plany
Wielkopolskie placówki próbują rozwiązać swoje problemy nie tylko dzięki dofinansowaniu – troje dyrektorów 5 października przedstawiło w NFZ harmonogramy planowanych zmian, które spowodują poprawę sytuacji finansowej ich szpitali w ciągu najbliższych 10 miesięcy.
– Ten mechanizm pozwolił nam pokryć koszty wzrostu wynagrodzeń w naszym szpitalu – mówi Beata Andrzejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kępnie. – Zarządzanie szpitalem jest ogromnym wyzwaniem, borykamy się z problemami bieżącego finansowania, natomiast rozwiązujemy to przez bieżącą współpracę z NFZ szukając nowych rozwiązań. Nasz szpital może pochwalić się dużym wzrostem liczby porodów i inwestycjami w oddziale położniczym, noworodkowym, anestezjologii i intensywnej terapii. Kolejną inwestycją, którą realizujemy przy ogromnym wsparciu NFZ, to rozwój rehabilitacji leczniczej, chcemy rozszerzyć ją o rehabilitację dzienną w przyszłości. To co nas wyróżnia, gdyż jesteśmy szpitalem powiatowym, to działalność stacji dializ i oddziału nefrologii. Dla nas kwota w ramach tego mechanizmu jest bardzo dobra, to prawie 200 tys. miesięcznie, co w pełni pozwoli na realizację ustawy podwyżkowej.
Z kolei Szpital Powiatowy w Słupcy w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego otrzyma około 200 tys. zł miesięcznie.
– Ta kwota zdecydowanie poprawi naszą sytuację, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie coraz trudniej zarządzać podmiotami leczniczymi – przyznaje Maciej Sobkowski, dyrektor szpitala w Słupcy. – Zabezpieczenie kwoty na podwyżki pozwala myśleć o rozwoju szpitala. Nie ma innej drogi niż optymalizacja kosztów, ale też konieczne jest szukanie dodatkowych źródeł przychodów. Mamy plan strategiczny na najbliższe lata, który wpisuje się w plan transformacji opieki zdrowotnej w naszym województwie. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, rośnie zapotrzebowanie na łóżka opieki długoterminowej. Wobec tego chcemy poszerzać nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Stawiamy również na rozwój działalności zabiegowej – chcemy rozwijać chirurgię o zaawansowane operacje przewodu pokarmowego, ortopedię oraz położnictwo. To, że się to udaje, widać między innymi przez pryzmat rosnącej liczby porodów odbieranych w szpitalu w Słupcy.
Ekologia i obniżanie kosztów
Zanim minister podjął decyzję o nowych rozwiązaniach, dyrektor WOW NFZ rozpoczęła rozmowy merytoryczne, jak rozwiązać powstały problem, zauważa Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.
– Myślę, że wypracowany wtedy kierunek był bardzo dobry – mówi. – Z jednej strony mieliśmy na uwadze korzyści dla pacjentów, a więc dostęp do procedur medycznych, a z drugiej nowe finansowanie. O 100 procent zwiększony jest kontrakt na łóżka rehabilitacji pulmonologicznej, powstał nowy pawilon, ogłoszony jest nowy konkurs na tlenoterapię w warunkach domowych. Jesteśmy w trakcie uruchomienia w szpitalu chemioterapii jednego dnia. Dzięki temu pacjent nie musi spędzać zbyt dużo czasu w szpitalu, a też są to dodatkowe środki finansowe. To kierunki, w których możemy podążać, a przy których pacjent pozostaje na pierwszym miejscu. Podejmujemy też działania, które pozwalają obniżyć koszty działalności. Szpital trzykrotnie przechodził bardzo głębokie restrukturyzacje kadrowe, więc w tym zakresie możliwe ruchy są bardzo ograniczone.
Dyrektor podkreśla, że plany szpitala na najbliższy czas to ekologia, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i transformacja w kierunku “zielonego szpitala”.
– Ich realizację zaczęliśmy już wcześniej od budowy pawilonu rehabilitacyjnego, który planujemy wkrótce połączyć z budynkiem głównym szpitala – wyjaśnia.- Pozwoli nam to na wprowadzenie zmian organizacyjnych, w tym kadrowych. W tym roku czeka nas jeszcze inwestycja w fotowoltaikę. Działania proekologiczne przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne.
Kolejne wielkopolskie szpitale, do których trafią dodatkowe pieniądze w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego to szpitale w: Czarnkowie, Trzciance, Turku, Grodzisku Wielkopolskim, Gnieźnie, Gostyniu, Kościanie, Wolsztynie, Lesznie, Krotoszynie, Kaliszu, Kole i Wągrowcu. Dodatkowe pieniądze będą wypłacane przez 10 miesięcy. W tym czasie szpitale podejmą działania, które poprawią ich sytuację finansową.