Wielkopolska: Synagoga w Jaraczewie już po remoncie. I jak wygląda!

GOK Jaraczewo (2) fot. UMiG Jaraczewo

Budynek synagogi z drugiej połowy XIX wieku, w którym mieści się Gminny Ośrodek Kultury w Jaraczewie, właśnie został oddany do użytku po generalnym remoncie. Obiekt zachwyca urodą, no i wreszcie może jak należy pełnić swoją funkcję.

Przed realizacją projektu stan zabytkowego budynku był bardzo zły. Obiekt był niedostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie miał odpowiedniego zaplecza socjalnego, a o stanie technicznym lepiej nie mówić: zły stan elewacji, nieszczelny dach i niszczejące historyczne sale to były główne i najbardziej kosztowne problemy. Także utrzymanie budynku kosztowało majątek z powodu braku rozwiązań efektywnych energetycznie.

Obiekt bezdyskusyjnie wymagał generalnego remontu, jednak gdyby nie wsparcie samorządu Wielkopolski, gmina nie mogłaby sobie pozwolić na kosztowne prace przy zabytkowym obiekcie. Warto dodać, że remont GOK to część większego projektu realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) “Rewitalizacja w Gminie Jaraczewo obejmująca przebudowę rynku oraz zieleni w ciągu między parkiem a rynkiem wraz z rewitalizacją parku, rozbudowę z przebudową i nadbudową GOK oraz budowę remizy OSP w Jaraczewie, a także budowę sali sportowej w Górze”.

Warte ponad 15,3 mln zł przedsięwzięcie uzyskało przeszło 9 mln zł dofinansowania ze środków unijnych z WRPO 2014+, będących w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz 1,2 mln zł z budżetu państwa. Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak zauważył, że uwzględniając skalę zadań i posiadany budżet, udało się osiągnąć “efekt maksymalny przy minimalnych kosztach”.

Budynek przeszedł naprawdę gruntowny remont: przebudowę dachów, zmianę lokalizacji kilku otworów okiennych i drzwiowych, przebudowę schodów zewnętrznych i wyburzenie kilku ścianek działowych, a także termomodernizację i ociepleniu budynku. Wyremontowana została także część budynku wykorzystywana przez Ochotniczą Straż Pożarną, chociaż ten obszar nie był ujęty w unijnym projekcie. Ale dofinansowano go ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Kulisy kultury.

– Ten obiekt wiąże się z wielokulturowością Jaraczewa – mówił marszałek Marek Woźniak podczas oddania do użytku zrewitalizowanego budynku. – Jest też dowodem na wielokulturowość Wielkopolski, o czym często zapominamy. Warto przypominać, że na tym obszarze różne narody i wyznania potrafiły ze sobą udanie współpracować. To pięknie zrewitalizowane miejsce jest widocznym znakiem uszanowania dla kultury i historii żydowskiej.

Warto podkreślić, że Gminny Ośrodek Kultury jest koordynatorem działalności nie tylko kulturalnej, ale także sportowej i turystycznej, ściśle też współpracuje z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi działającymi na terenie gminy Jaraczewo. Organizuje także wiele imprez kulturalnych, w tym m.in.: Przegląd Piosenki Patriotycznej „Bogurodzica”, Turniej Samorządów Wiejskich, Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej „Złota Nutka”, Kiermasz Wielkanocny i Gminny Konkurs Recytatorski „Mówić pięknie prozą i wierszem”.

Podziel się: