Wielkopolska: Silny wiatr i szkody na południu. 56 interwencji strażaków!

drzewo fot. OSP Koźmin Wlkp.
Zalane ulice, połamane drzewa i zerwane dachy. Niż Julia dał się mocno we znaki mieszkańcom południowej Wielkopolski. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Silny wiatr dał się wczoraj we znaki w całym regionie – już przed południem strażacy w Sierakowie, Czempiniu i Koźminie walczyli z połamanymi drzewami, a ulewny deszcz spowodował zalanie ulicy Wybickiego w Mosinie, ponieważ studzienki kanalizacji deszczowej nie nadążały z odbieraniem wody..

Jednak dużo gorzej wiatr obszedł się z południem regionu. Tam odnotowano 56 interwencji strażaków, najwięcej w powiatach ostrzeszowskim i kępińskim, leżących najbardziej na południe. Tam strażacy najczęściej wyjeżdżali do połamanych drzew i zerwanych dachów – w Doruchowie i Wrzosach wichura zerwała dachy budynków gospodarczych, a w Rakowie uszkodziła dach domu mieszkalnego. W Mąkoszycach strażacy walczyli z drzewami przewróconymi na jezdnię. Drzewo spadło na jezdnię także we wsi Turze.

Nad Kaliszem przeszła burza z piorunami, wiatr również dał się we znaki, ale nie ma tu większych szkód. Z kolei w Ostrowie padało tak intensywnie, że studzienki nie nadążały z odbieraniem wody – ulica Reymonta została zalana. W Jarocinie wiatr zerwał fragment dachu kościoła pw. Świętego Jerzego. Około 10 tys. osób w okolicach Leszna i Kępna nie miało prądu w niedzielny wieczór. Większość awarii już ostała usunięta, ale jeszcze około 3 tys. osób na tę naprawdę czeka.

Interwencji może być więcej – wiele osób może dostrzec wyrządzone szkody dopiero teraz, przy świetle dziennym. Jednak i tak można powiedzieć, że wiatr oszczędził Wielkopolskę – w  województwie śląskim na przykład gdzie odnotowano aż 450 interwencji.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: