wojewoda Łukasz Mikołajczyk

Wielkopolska: Rok wojewody Łukasza Mikołajczyka 

25 listopada 2020 roku mija dokładnie rok od powołania przez premiera Mateusza Morawieckiego Łukasza Mikołajczyka na funkcję wojewody wielkopolskiego. Jaki był dla wojewody ten “pandemiczny” rok?

W ciągu ostatnich 365 dni Łukasz Mikołajczyk odwiedził wszystkie wielkopolskie powiaty.
– Aktywność w terenie ze względów epidemicznych została mocno ograniczona, choć od listopada 2019 do marca 2020 roku udało mi się choć raz odwiedzić większość powiatów – mówi Łukasz Mikołajczyk. – Nie ukrywam, że brakuje mi tego, bo spotkania z samorządowcami i mieszkańcami, spoglądanie z bliska na zmiany w regionach pomagają w codziennej pracy. Wierzę, że w 2021 roku uda nam się nadrobić ten czas, który zabrał nam covid-19.

Mimo sytuacji spowodowanej koronawirusem, wojewoda nadzoruje prace związane z realizacją rządowych programów na terenie Wielkopolski. Dominujący stał się obszar związany ze służbą zdrowia – 28 lutego 2020 r. wojewoda wydał decyzje administracyjne dla dziewięciu szpitali, które zostały przeznaczone dla osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego spowodowanego covid-19.

Kolejna kluczowa decyzja wojewody dotyczyła przekształcenia szpitala miejskiego w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej w placówkę jednoimienną, gwarantując chorym na covid-19 406 łóżek. Równocześnie w marcu i kwietniu stworzony został system mobilnych zespołów wymazowych oraz uruchomiono izolatorium w poznańskim hotelu Ikar, a następnie dedykowany dla medyków hotel Moxy w Poznaniu.

Od kwietnia do czerwca kolejnym szpitalem jednoimiennym była placówka w Wolicy koło Kalisza. Z początkiem września wojewoda wydał decyzje dla szpitali, dzieląc łóżka na trzy poziomy zabezpieczenia. Pod koniec listopada dla zakażonych koronawirusem dostępny będzie również szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wojewoda koordynuje prace związane z powstaniem szpitala, współpracując w tym zakresie z władzami Poznania i prezesem MTP.  Obecnie w Wielkopolsce jest ponad 3 tys. łóżek dla pacjentów zmagających się z covid-19. Dodatkowe kilkaset miejsc zapewni szpital tymczasowy.

Do tej pory wojewoda wydał 272 decyzje zwiększające liczbę miejsc w szpitalach. Służby wojewody przekazały m.in. 178 tys. kombinezonów ochronnych, 8,6 mln maseczek medycznych i ponad 500 tys. półmasek FFP, 5,2 mln rękawic czy sprzęt medyczny, taki jak aparaty EKG, respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry czy kabiny do dezynfekcji i kontaminacji osób. Bieżące wsparcie zapewniały także Wojska Obrony Terytorialnej, które uczestniczyły m.in. w organizacji punktów drive-thru.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk aktywnie współpracuje również z samorządowcami – wielokrotnie zapraszał do wspólnych wideokonferencji w ramach sztabów zarządzania kryzysowego wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów czy przedstawicieli szpitali.
– Uważam, że kluczem do dobrej współpracy jest rozmowa – ocenia. – Nawet jeśli mamy sprzeczne poglądy w danych obszarach, to nie może to rzutować na dobro mieszkańców. Szukamy złotego środka i pracujemy nad rozwiązaniami, które będą akceptowalne dla każdej ze stron. W Wielkopolsce udowadniamy, że tak się da.

Wojewoda odpowiada również za takie programy drogowe jak rządowy Fundusz Dróg Samorządowych. To miliony złotych, które trafiają do gmin i powiatów w Wielkopolsce. W ramach tegorocznego premier Mateusz Morawiecki przyznał dofinansowanie na kwotę 231,7 mln zł dla 102 zadań gminnych i 42 powiatowych, co da w rezultacie 201 km wybudowanych bądź przebudowanych dróg w Wielkopolsce.

– Fundusz Dróg Samorządowych to ogromne wsparcie dla gmin i powiatów. W jednej z mniejszych miejscowości w Wielkopolsce podczas otwarcia drogi mieszkańcy powiedzieli mi, że czekają na nią już 50 lat. Taki właśnie jest cel funduszu i możemy jego rezultaty obserwować właśnie na podstawie kilometrów wybudowanych lub przebudowanych dróg. To wielka infrastrukturalna zmiana – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda podpisał również umowy ramowe, dofinansowując powiat poznański i koniński oraz województwo wielkopolskie łączną kwotą 4 mln zł na przygotowanie dokumentacji pod budowę mostów na Warcie i Noteci. Samorządy otrzymują rządowe środki również w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W ciągu ostatniego roku na wsparcie przewozów autobusowych w Wielkopolsce przeznaczono 5,2 mln zł.

Kluczowym elementem polityki społecznej rządu Zjednoczonej Prawicy jest program „Rodzina 500+”. Co miesiąc na konta gmin wpływa średnio 335 mln złotych, co oznacza, że w okresie kadencji wojewody Łukasza Mikołajczyka program objął ponad 650 tys. dzieci i stanowił wsparcie na kwotę 4 mld zł. Dobry Start w 2020 roku objął 446 tys. świadczeniobiorców na kwotę 138,4 mln zł, a realizowany w 224 z 226 wielkopolskich gmin “Posiłek w szkole i w domu” do tej pory został skierowany do 67,7 tys. osób i przeznaczono na niego 31,5 mln zł.

Wśród innych programów można wyróżnić Maluch+, który w 2020 roku wyniósł najwięcej w historii – 40,2 mln zł. Łącznie w 2020 roku ta kwota pozwoli na utworzenie 1687 nowych miejsc opieki, a dofinansowanych zostanie 8253 już funkcjonujących. Z kolei program „Senior+” umożliwił stworzenie 25 nowych placówek, zapewniając 685 nowych miejsc dla seniorów oraz pozwolił na funkcjonowanie 52 istniejących podmiotów dla 1279 seniorów. Łącznie na ten cel wojewoda przekazał ponad 6 mln zł. Wśród programów dla osób starszych można wyróżnić także „Opiekę 75+”, która obejmuje 45 wielkopolskich gmin, a przekazana samorządom kwota to 2,6 mln zł.

W ciągu pierwszego roku kadencji Łukasza Mikołajczyka od grudnia 2019 do listopada 2020 r. wielkopolskim samorządom prowadzącym domy pomocy społecznej przekazano dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 57 mln. zł. W 2020 r. przeznaczono na wydatki bieżące związane z epidemią COVID-19 ponad 9 mln złotych. Sukcesywnie powstają również kolejne środowiskowe domy samopomocy. W tym okresie zakończono inwestycje w Pile, Rozalinie i Sypniewie. Obecnie realizowane są kolejne dwie w Wielichowie i Dobieszczyźnie.

W czasie pierwszego roku kadencji Łukasza Mikołajczyka w Wielkopolsce zostało wydanych 61,5 tys. paszportów oraz 49,6 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Do 10 poszerzyła się również baza punktów obsługi paszportowej. W maju br. na wielkopolskiej mapie kolejny punkt pojawił się w Środzie Wielkopolskiej.

Jak pierwszy rok swojej kadencji ocenia wojewoda Łukasz Mikołajczyk?
– Ten rok jest całkowicie zdominowany przez covid-19 – mówi wojewoda. – Mimo tych okoliczności nieprzerwanie realizujemy programy rządowe, których beneficjentami są Wielkopolanie. Z powodu covidowych ograniczeń nie udało mi się zrealizować wszystkich celów, choćby powołania tematycznych rad, poza radą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, która działa od lutego. Zmalała również częstotliwość moich wizyt w regionach. W ciągu ostatniego roku bardzo szybko zmieniały się priorytety, cele i plany. Dziś najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej bazy łóżkowej oraz kadry medycznej. Do tej pory dla nikogo nie zabrakło miejsca w szpitalu, staramy się mieć dużą rezerwę łóżkową i każdego dnia weryfikujemy te parametry, korygując je odpowiednimi decyzjami. Ułożyliśmy rzeczywistość na nowo z dużą pomocą świata cyfrowego. Jestem przekonany, że za kilka miesięcy uda nam się wszystkim wrócić do tego życia, które dobrze znamy, pamiętamy i kochamy. Cały czas otwarty jestem na spotkania i rozmowy z wielkopolskimi samorządowcami, z którymi współpraca w ostatnim roku układała się bardzo dobrze. Moja praca to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dziękuję za zaufanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i współpracę ze wszystkimi, z którymi dane jest mi każdego dnia działać na rzecz Wielkopolski.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze