Wielkopolska: Rekordowa liczba obcokrajowców pracuje w naszym regionie

Mały ZUS fot. ZUS
Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS w Wielkopolsce na koniec kwietnia wyniosła 86 tys. osób. To rekord – nigdy dotąd aż tylu cudzoziemców nie pracowało w naszym regionie.

Z 86 tysięcy obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS największą grupę stanowią Ukraińcy (ponad 70 tys.), Białorusini (przeszło 4 tys.), Gruzini (2,3 tys.) oraz obywatele Mołdawii (1,3 tys.). To najwięcej jak dotąd zatrudnionych obcokrajowców w regionie. Dla porównania warto dodać, że na przykład w 2016 r. w Wielkopolsce było 21,5 tys. zatrudnionych obcokrajowców.

– W drugim kwartale 2020 r., z powodu pandemii, zanotowaliśmy ostry spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym kraju – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Natomiast, w drugiej połowie 2020 r. ponownie wzrosła liczba obcokrajowców – i to wzrosła do najwyższego w historii poziomu.

A jak to wygląda w Polsce? Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w kwietniu 2021 r. 780,5 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 110,3 tys., a w stosunku do marca 2021 r. – o 14,5 tys. Największy wzrost w stosunku do marca br. odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy – o 10,3 tys.

Dla porównania, w 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już ponad 780 tysięcy. Większość z nich (ok. 454 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne ponad 22 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: