Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan

„Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921″. Taki tytuł nosi album-przewodnik, który powstał w ramach projektu własnego Wojewody Wielkopolskiego sfinansowanego z Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Ideą projektu jest popularyzacja wiedzy o wybranych obiektach grobownictwa wojennego z lat 1918-1921. W albumie zaprezentowane zostały groby Wielkopolan, którzy oddali swoje życie w ofierze za niepodległość Polski między 1918 a 1921 r.

W pierwszej części zamieszczono opisy grobów z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej części przybliżono informacje o kilkudziesięciu obiektach spoza Wielkopolski.

Całość uzupełnia trzecia część – elektroniczna baz, w formie imiennej listy strat, obejmująca nieco ponad 2600 nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego. Efektem końcowym jest właśnie album-przewodnik, liczący w wersji papierowej około 360, a wraz z cyfrowym aneksem ponad 620 stron.

Materiały zostały przekazane przez instytucje kultury i archiwa państwowe z Wielkopolski i nie tylko. Wśród nich znalazło się Archiwum Państwowe w Poznaniu, a także Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie oraz muzea regionalne w Jarocinie, Krotoszynie, Rawiczu, Słupcy i Śremie oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Wsparcie merytoryczne okazały również Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Lesznie, a także Biblioteka Publiczna w Opatówku.

Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-2022 powstał w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz procesu odbudowy polskiej państwowości. W ramach programu w całym kraju realizowane są projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne czy wydawnicze.

WUW

Strona głównaWielkopolskaWielkopolska: Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan