Wielkopolska: Policjanci szykują się do wzmożonych kontroli na majówce

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

„Szykujecie się na majówkę? My również” – napisali poznańscy policjanci w mediach społecznościowych. I przypominają o zapinaniu pasów w samochodach, jeździe z przepisową prędkością i ogólnie – bezpiecznym korzystaniu z kilku dni wolnego.

Dłuższy weekend wiąże się również ze wzmożonym ruchem pojazdów oraz pieszych na drogach. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo podróżnych, będą obecni na wielkopolskich drogach pilnując, by wszyscy przestrzegali przepisów.

„Chcemy przede wszystkim nieść pomoc wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w bezpiecznym dotarciu do celu i zapewnić płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych” – informują policjanci. – „Będziemy również egzekwować od kierujących pojazdami przestrzeganie ograniczeń prędkości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Reagować będziemy na wszelkie wykroczenia uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych (przede wszystkim w rejonach przejść dla pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch oraz motorowerzystów i motocyklistów. Reagować będziemy również na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

Przy okazji policjanci przypominają również, że 30 kwietnia i 2 maja od godz. 18 do 22 oraz 1 i 3 maja od godz. 8 do 22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Z zakazu wyłączone są m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie.

„Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego” – podkreślają policjanci. – „Wpływa na nie również wiele czynników takich jak: sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących przepisów. Warunki pogodowe również mają ogromne znaczenie. Ważna jest też kultura jazdy, brak agresji oraz wzajemny szacunek i zrozumienie”.

W 2020 roku podczas „majówki” na wielkopolskich drogach doszło do 220 kolizji drogowych i 27 wypadków. Zginęła 1 osoba, a 30 zostało rannych. W 2021 roku policjanci odnotowali 288 kolizji i 14 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 13 zostało rannych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: