Wielkopolska: Ostrzeżenie meteo przed upałami. Trzeciego stopnia!

plaża Kiekrz fot. UMP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed upałami dla całej Wielkopolski. Temperatury mogą sięgnąć 36 stopni Celsjusza już od 19 lipca.

IMGW wydało najwyższy możliwy stopień ostrzeżenia meteo – ale też przez kilka najbliższych dni w Wielkopolsce będzie naprawdę bardzo gorąco.

„Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek i czwartek od 30°C do 34°C, w środę od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19°C do 22°C” – informuje IMiGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku, 19 lipca od godz. 12.00, do czwartku, 21 lipca do godz. 20.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent.

Lekarze przypominają, że podczas takich temperatur najlepiej przebywać w zacienionych miejscach i nie wychodzić na słońce, a jeśli już musimy to zrobić, to koniecznie należy okryć czymś głowę. Należy też pamiętać o noszeniu lekkich, przewiewnych ubrań i piciu wody. Szczególnie ostrożne w taka pogodę powinny być osoby starsze i małe dzieci, bo oni są najbardziej narażeni na negatywne konsekwencje wynikające z przegrzania.

Podziel się: