Wielkopolska: Most w Rogalinku pozytywnie przeszedł próbne obciążenie!

próby na moście w Rogalinku fot. WZDW

Osiem samochodów o łącznej wadze 250 ton sprawdzało wytrzymałość świeżo ukończonego mostu w Rogalinku. Most przeszedł testy pozytywnie, co oznacza, że wkrótce będą mogli nim pojechać wszyscy kierowcy.

– Próbne obciążenie mostu to jeden z finalnych elementów budowy, mający przede wszystkim potwierdzić poprawność wykonania i sprawdzić zachowanie konstrukcji w odniesieniu do założeń projektowych – wyjaśnia Malwina Korzeniewska-Michalak, specjalista ds. kontaktów z mediami i PR Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Do badania wykorzystanych zostało osiem samochodów ciężarowych czteroosiowych, każdy o wadze 32 ton, co łącznie stanowi ponad 250 ton. Sprawdzane są przemieszczenia konstrukcji oraz osiadania podpór. Przed, w trakcie i po zakończeniu próbnego obciążenia most będzie poddany dokładnej obserwacji.

Na budowie podczas testów był obecny Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski, który wraz z Pawłem Katarzyńskim, dyrektorem WZDW w Poznaniu oraz Remigiuszem Grodzickim z firmy Skanska przyglądali się całej operacji. Sprawdzali także, jak to wygląda wewnątrz mostu – bo dzięki skrzynkowej budowie dźwigarów jest to możliwe.

Przypomnijmy, że most jest pięcioprzęsłową przeprawą o długości 315,5 m i najwyższej klasie nośności A oraz 16 metrach szerokości, która połączy Mosinę z Kórnikiem. W ramach tego zadania powstaje też 786-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 431. Nowy most powstał na północ od starego obiektu, który zostanie rozebrany. Konstrukcję przęsła nurtowego (o długości 100 m) oraz dwóch przęseł sąsiednich (po 50 m) zaprojektowano o przekroju skrzynkowym sprężonym. Most będzie dostępny dla kierowców po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Prawdopodobnym terminem jest 8 lipca tego roku.

Inwestycja kosztowała 63,2 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 52 mln złotych.

Podziel się: