Wielkopolska: Kolejny pożar lasu. Dwa samoloty gaśnicze w akcji!

Pożar, Bartodzieje fot. KP PSP Wągrowiec

Prawie hektar lasu między Wągrowcem a miejscowością Bartodzieje spłonął w pożarze. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej uważają, że to mogło być podpalenie. Teraz sprawą zajmuje się policja.

Pożar zauważono 19 sierpnia kilka minut przed godziną 14.00. Strażacy otrzymali informację o dymie widocznym nad lasem, więc kilka zastępów strażaków ruszyło w teren, by zlokalizować pożar.

Na miejscu okazało się, że ogień zajmuje już dużą powierzchnię, więc do działań zostały skierowane kolejne zastępy PSP i OSP, a Nadleśnictwo Durowo zdecydowało o wezwaniu wsparcia w postaci dwóch samolotów gaśniczych będących w dyspozycji Lasów Państwowych.

– Strażacy natychmiast przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia równocześnie podejmując działania gaśnicze w celu próby ograniczenia rozprzestrzeniania się frontu pożaru – wyjaśnia ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu. – Z uwagi na duże zapotrzebowanie wodne i duży obszar pożaru, który wynosił prawie 1 hektar, podjęto decyzję o zbudowania stanowiska wodnego przy pobliskim jeziorze. Dużym wsparciem dla jednostek ochrony przeciwpożarowej okazali się pracownicy Służby Leśnej, którzy ramię w ramię walczyli, z żywiołem wykorzystując przy tym ciężki sprzęt, który oborał powierzchnię, na której wystąpił pożar. W ostatniej fazie działań strażacy przelali wodą cały teren pogorzeliska w celu potwierdzenie skuteczności działań gaśniczych i wykluczenia powstania dodatkowych zarzewi ognia. Obszar leśny, na którym powstał pożar został przekazany leśnikom, z zaleceniem 24. godzinnego dozorowania terenu.

Niestety, z ustaleń strażaków wynika, że pożar powstał w wyniku celowego podpalenia. Powiadomili o tym policję, która obecnie zajmuje się sprawą.