Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Kolejne łóżka covidowe uwolnione

W trzech szpitalach: w Ludwikowie, Wolicy i Chodzieży przywróconych zostanie 170 łóżek dla pacjentów z chorobami pulmonologicznymi. Dotąd były to łóżka dla pacjentów z covid-19.

Kolejne szpitale wracają do stanu i sposobu funkcjonowania oraz leczenia pacjentów sprzed pandemii – to możliwe dlatego, że minister zdrowia podjął decyzję o uruchomieniu z początkiem lutego szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Teraz to ten szpital, wspólnie ze Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, będzie stanowił główne zabezpieczenie na czas epidemii w regionie.

Tym razem zostaną zwolnione łóżka dla pacjentów z innymi chorobami niż covid-19 w trzech wielkopolskich szpitalach: dwóch oddziałach Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, w Ludwikowie i w Chodzieży, oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

– Łącznie dla pacjentów nie-covidowych „odmrożone” zostały już 1153 łóżka – mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału NFZ. – W Wielkopolsce dla pacjentów leczonych z powodu covid-19 pozostaje ich jeszcze 1890.

W szpitalu w Ludwikowie od 31 stycznia wszystkie łóżka będą przeznaczone dla pacjentów nie-covidowych. Od tego samego dnia będzie ich mniej w szpitalu w Chodzieży, bo tylko 30. A w połowie lutego zostaną zlikwidowane także i one, a szpital powróci w całości do swoich wcześniejszych zadań – tak samo jak szpital w Wolicy.

To niezwykle ważna i bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów z chorobami pulmunologicznymi, którzy musza poddać się leczeniu szpitalnemu.
– Liczymy, że uwolnienie kolejnych łóżek usprawni leczenie pacjentów z chorobami płuc, a także zmagającymi się z powikłaniami po przejściu covid-19 – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Bardzo ważne jest, że obecnie „odmrażane” szpitale prowadzą oddziały rehabilitacji pulmonologicznej, które będą musiały sprostać przywracaniu do sprawności osób po przejściu covid-19.

Rekomendacja kolejności “odmrażania” dla wojewody wielkopolskiego była także, jak podkreśla dyrektor Pachciarz, gruntownie konsultowana z ekspertami, by zapewnić bezpieczeństwo i możliwość leczenia wszystkim pacjentom. Byli to: w zakresie chorób płuc i gruźlicy – prof. Szczepan Cofta, w dziedzinie chorób zakaźnych – prof. Magdalena Figlerowicz oraz lek. med. Luiza Maria Korol, pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji transportu pacjentów covid-19.
– Dzięki tym działaniom oddziały szpitalne będą mogły wrócić do swojej pierwotnej roli – podkreśla wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska – i ponownie opiekować się pacjentami chorującymi na inne choroby niż covid-19.

NFZ

Strona głównaPoznańWielkopolska: Kolejne łóżka covidowe uwolnione