czwartek, 28 marca, 2024

Wielkopolska: Groby sześciu niemieckich żołnierzy. Kim byli?

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych “Pomost” podczas prac sondażowo-ekshumacyjnych odkryła grób sześciu niemieckich żołnierzy. Żaden z nich jednak nie miał znaków tożsamości.

Pracownia prowadziła badania 6 sierpnia w Zalesiu Wielkim, w powiecie krotoszyńskim na byłym cmentarzu ewangelickim, który jest obecnie cmentarzem katolickim. To właśnie tam archeolodzy odnaleźli grób sześciu żołnierzy niemieckich (5+1).

“Na szczątkach odnotowaliśmy liczne ślady odniesionych ran. W mogile nie odnaleźliśmy znaków tożsamości – przy szczątkach jednego z żołnierzy znajdowało się tylko puste etui” – informują badacze.

Naukowcy ustalili, że żołnierzy pochowali okoliczni mieszkańcy. Jednak mimo pomocy księdza proboszcza z tamtejszej parafii oraz członków rady parafialnej w księgach parafialnych nie udało się znaleźć żadnych zapisów, które pomogłyby ustalić, kim byli.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych “Pomost” zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

“Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej” – piszą badacze. – “Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej mogą się kontaktować przez profil na Facebooku lub stronę Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych “Pomost”.

https://www.facebook.com/PBHiAPOMOST/posts/pfbid04qtfTWhHLVFSFGLMjNyvBZgSPqsYq1dxZ4gDKhHQmzqkPJZLP92eyduRaTupL2o8l

Strona głównaPoznańWielkopolska: Groby sześciu niemieckich żołnierzy. Kim byli?