Wielkopolska: Gmina Mieścisko nie ma gazu!

W całej gminie Mieścisko został odcięty gaz – nie mają go ani osoby prywatne, ani firmy. Wójt Przemysław Renn wydał w tej sprawie oświadczenie zapewniając, że pracuje nad rozwiązaniem problemu z wojewoda Michałem Zielińskim.

Dlaczego w gminie nie ma gazu, podczas gdy w sąsiednim Wągrowcu jest? Wszystko z powodu dostawcy. W Wągrowcu gaz dostarcza Gaz-System, natomiast w gminie Mieścisko – Novatek Green Energy. To, jak się okazuje, część grupy kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez OAO Novatek – a to z kolei rosyjski koncern i drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji. Spółka została więc objęta sankcjami i gazu nie dostarcza do żadnego odbiorcy – także tych na terenie gminy Mieścisko.

Według informacji wójta, jak podaje Waszeradio.fm, od godziny 16.00 gazu nie ma kilkadziesiąt gospodarstw domowych oraz wszystkie instytucje gminne, czyli urząd gminy, szkoła, przedszkole, a także ośrodek zdrowia, pomocy społecznej i biblioteka. Gazu nie mają również miejscowe firmy.

Wójt poinformował o sytuacji wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, wydał też oświadczenie, w którym zapewnia, że wszyscy wspólnie pracują nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu i ma nadzieję, że za kilkadziesiąt godzin w gminie znów będzie gaz.