Wielkopolska: Gigantyczne podwyżki cen ogrzewanie i ciepłej wody

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Od 170 do nawet 400 proc. wzrosną stawki za ogrzewanie i ciepłą wodę w Rawiczu. Taką informację podał Zakład Energetyki Cieplnej. Podwyżki mają wejść w życie już w sierpniu.

Jak informuje elka.pl, o tym, ile wyniosą podwyżki, poinformował Marcin Cichowlas, prezes ZEC w Rawiczu. 170 proc. podwyżki mogą się spodziewać ci, którzy otrzymują ciepło z kotłowni węglowych. Ale już 300 proc. podwyżki dostaną ci, którzy są zasilani z kotłowni gazowej. Ta druga podwyżka dotyczy ratusza w Rawiczu i ratusza w Sarnowie oraz jednej wspólnoty mieszkaniowej.

Podwyżki są skutkiem drastycznych wzrost cen opału, tak węgla, jak i gazu. Jak przypomina prezes Cichowlas, dwa lata temu ZEC kupował tonę miału węglowego za 250 – 300 złotych netto za tonę – teraz musi zapłacić 1780 zł za tonę. A wszystko wskazuje na to, że to nie koniec wzrostu cen. Dwa lata temu roczny koszt opału wyniósł około 900 tys. zł – w tym roku to ponad 6 mln zł! By spółka mogła w ogóle kupić opał, samorząd Rawicza musiał jej udzielić kredytu, bo nie dysponowała takimi środkami.

Podobnie jest z gazem. Dla ZEC w Rawiczu ulgi dla odbiorców indywidualnych się nie należą, więc mieszkańcy będą musieli zapłacić za ogrzewanie gazowe nawet 400 proc. więcej. Podwyżki za ogrzewanie i ciepłą wodę wejdą w życie od 15 sierpnia.

Podziel się: