Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Cudzoziemcy i kłopoty z rejestracją

Pani Irina jest Rosjanką i żoną Polaka. Ponieważ pandemia zatrzymała małżonków w Polsce, pani Irina złożyła wniosek o pobyt czasowy. “Nie myślałam, że to takie trudne procedury” – napisała do nas.

Okazuje się, że jako żona Polaka, która chce pomieszkać w Polsce – jeszcze z mężem nie podjęli ostatecznej decyzji, w jakim kraju osiądą na stałe – musi składając wniosek o pobyt czasowy umówić się także na pobranie odcisków palców.

– Ja to rozumiem, takie są procedury, trzeba ich przestrzegać – opowiada pani Irina. – Ale jak próbowałam to zrobić, to się okazuje, że umówienie się wcale nie jest łatwe. A właściwie praktycznie niemożliwe. W infolinii wyjaśniono mi, że mogę próbować rejestrować się przez internet, ale tylko między godziną 5 rano a 10 rano. A ja przecież pracuję. Co mam powiedzieć szefowi? Że przez najbliższy tydzień albo dwa nie będę pracować, tylko czatować przy internecie, bo może uda mi się umówić na pobranie odcisków palców?

Wizyty, jak ją poinformowano, nie można umówić telefonicznie ani mailowo na konkretną godzinę. Dlaczego? Tego już jej nie wyjaśniono.

Postanowiliśmy więc zapytać o te nietypowe regulacje w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, bo to tam znajduje się Wydział Spraw Cudzoziemców. I okazało się, że przyjęty system jest efektem dużej liczby wniosków o pobyt złożonych przez cudzoziemców, oraz ograniczeniami w funkcjonowaniu związanymi z pandemią koronawirusa.

“Wydział nie może obsłużyć wszystkich klientów w dogodnym dla nich terminie” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – “W związku z tym rejestracja kolejek w celu uzupełnienia tego braku formalnego podzielona została na dwa kanały. I tak osoby, których wnioski zostały zweryfikowane pod względem kompletności formalnej, umawiane są przez rejestrację telefoniczną (wysyłana jest do nich informacja na piśmie i w aplikacji o numerze telefonu, pod który muszą zadzwonić). Natomiast osoby, których wnioski nie zostały jeszcze zweryfikowane pod względem formalnym mogą wybrać rejestrację internetową, która wiąże się z koniecznością znalezienia wolnego terminu samodzielnie w panelu rejestracji internetowej. Mogą też poczekać – i w momencie, gdy ich wniosek zostanie zweryfikowany, to otrzymają informację o numerze telefonu, pod którym będą mogły umówić wizytę w dogodnym dla nich terminie”.

Specjaliści z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zwracają też uwagę, że cudzoziemcy, którym kończy się ważność kart pobytu, nie muszą się obawiać wydalenia z Polski czy konsekwencji wynikających ze złamania prawa.
“Legalność pobytu cudzoziemców i ważności kart pobytu, których termin upłynął w czasie trwania w Polsce epidemii, przedłużone zostały z mocy prawa na okres do upływu 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego w naszym kraju” – przypominają.

Obecnie w Poznaniu zameldowanych jest ponad 7700 obcokrajowców z ponad 100 krajów.

Strona głównaPoznańWielkopolska: Cudzoziemcy i kłopoty z rejestracją