Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wielkopolska: 5 tysięcy pulsoksymetrów w ramach Domowej Opieki Medycznej

5,3 tys. pacjentów chorych na covid-19 w Wielkopolsce zarejestrowało się w programie DOM od 28 listopada do 13 grudnia. To najwięcej w Polsce.

W ramach programu Domowej Opieki Medycznej pacjenci otrzymują bezpłatne pulsoksymetry, które w czasie choroby monitorują i na bieżąco przesyłają dane o ich stanie zdrowia. Dzięki temu chorzy na covid-19 znajdują się pod całodobową kontrolą pracowników specjalnie powołanego Centrum Kontaktu. Przy zaostrzeniu przebiegu choroby, automatycznie umówić można teleporadę lub nawet wezwać karetkę.

Do DOM-u automatycznie kwalifikowani są wszyscy chorzy na covid-19 powyżej 55. roku życia. Skorzystać mogą też młodsi pacjenci, którzy wypełnią formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia lub zostaną zakwalifikowani przez lekarza POZ zarejestrowanego w systemie DOM.

W ciągu doby od kwalifikacji chorzy przebywający w izolacji domowej otrzymują bezpłatny pulsoksymetr od kuriera Poczty Polskiej. Od tego momentu zdalnie monitorowane są ich saturacja, tętno, temperatura i inne objawy chorobowe. Pacjent sam musi dokonywać pomiarów i wprowadzać je do aplikacji Pulsocare. Można ją pobrać za darmo na smartfon z systemem Android lub iOS i połączyć przez bluetooth. Wtedy dane o pomiarach będą się przesyłać automatycznie. Drugą opcją jest ręczne wprowadzanie danych na stronę www.pulsocare.mz.gov.pl.

Pomiar trwa około minuty i powinno się go dokonywać co trzy godziny. Jeśli dane będą wskazywać na pogarszający się stan zdrowia z chorym łączy się pracownik Centrum Kontaktu, by umówić teleporadę z lekarzem lub – jeśli to konieczne – wezwać karetkę.

Po wyzdrowieniu pulsoksymetr należy spakować, umówić odbiór przez kuriera i odesłać, by mógł posłużyć następnemu choremu.

Do pacjentów w całym kraju trafiło już 30 tys. pulsoksymetrów, jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem w Wielkopolsce w okresie od 28 listopada do 13 grudnia w programie zarejestrowało się już 5386 pacjentów chorych na covid-19. To ewidentnie najwyższa liczba w skali kraju od początku funkcjonowania DOM-u.

Warto zwrócić uwagę, że liczba 5,3 tys. zarejestrowanych w Wielkopolsce pacjentów jest znacząco wyższa niż choćby w przypadku drugiego w zestawieniu województwa mazowieckiego. Tam do 13 grudnia z programu skorzystały 4 tys. pacjentów, a region jest tym, w którym w codziennych raportach Ministerstwa Zdrowia notuje się zwykle najwięcej nowych zakażeń koronawirusem. Na trzecim miejscu jest województwo śląskie, gdzie zarejestrowało się do ubiegłej niedzieli około 3,3 tys. chorych.

NFZ

Strona głównaPoznańWielkopolska: 5 tysięcy pulsoksymetrów w ramach Domowej Opieki Medycznej