piątek, 29 marca, 2024

Wielkanoc: Niezwykły Grób Pański w wildeckim kościele

Już w czasach zaborów poznaniacy wypatrywali w zdobionych Grobach Pańskich zakamuflowanych symboli narodowych “ku pokrzepieniu serc”. Dziś także zdobienia nawiązują do bieżących wydarzeń – warto zobaczyć Grób Pański w kościele Zmartwychwstańców na Wildzie.

Grób Pański przygotowywany w kościołach katolickich przed Wielkanocą to miejsce symbolizujące Grób Chrystusa, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament w Wielki Piątek. Aż do Wigilii Paschalnej w nocy z soboty na niedzielę wierni modlą się przy nich, przygotowując duchowo na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Tradycja zdobienia grobów sięga początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich i ma pouczać wiernych o znaczeniu tego wyjątkowego święta, a także umacniać w wierze. Przekaz wizualny był niezwykle ważny w czasach, gdy książka była dobrem luksusowym, a niewiele osób umiało czytać. Z tego też względu zdobienia były także swoistym komentarzem do panującej rzeczywistości – i tak jest do dziś.

W czasach zaborów Polacy szukali na Grobach Pańskich zakamuflowanych symboli narodowych, co podnosiło ich na duchu. To zapewne wtedy zrodził się zwyczaj odwiedzania co najmniej kilku kościołów, by szukać takich elementów i podziwiać inwencję twórczą duchownych. Elementy narodowe i komentujące rzeczywistość pojawiały się także w czasie drugiej wojny światowej i stanu wojennego.

Groby Pańskie bywały też narzędziem walki politycznej, jak te przygotowywane przez nieżyjącego już ks. prałata Henryka Jankowskiego w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Ich wystrój nawiązywał do poglądów kontrowersyjnego prałata, w tym antysemityzmu, a ostatni z grobów był protestem przeciwko wejściu Polski do Unii Europejskiej.

W ostatnich latach wśród dekoracji powtarzały się motywy związane z pandemią koronawirusa – w ubiegłym roku niezwykle przejmującą dekorację na ten temat przygotowano w kościele oo. Zmartwychwstańców na Wildzie.

W tym roku, jak poinformował nas nasz Użytkownik pan Tomasz, dekoracja również wywiera ogromne wrażenie: przed Grobem Pańskim modli się klęcząc mężczyzna w wojskowym mundurze. A przy krzyżu, na którym jest rozpięty Chrystus, znajduje się symbol czaszki i skrzyżowanych piszczeli. Zobaczcie zdjęcia Sławka Wąchały!

Strona głównaPoznańWielkanoc: Niezwykły Grób Pański w wildeckim kościele