Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Wakacje: Policjanci ostrzegają i… publikują mapę śmiertelnych wypadków drogowych

Wczoraj świadectwa – dziś wakacyjne wyprawy, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności. Tak jak rok temu, policja postanowiła przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa na drogach i nad wodą. Bo to tam podczas wakacji najczęściej giną ludzie.

Przed wakacjami w 2019 roku policjanci opublikowali ku przestrodze kierowców Mapę Wypadków Drogowych, na której na bieżąco są nanoszone wypadki ze skutkiem śmiertelnym, do jakich dochodzi na drogach w czasie wakacji, Ponieważ akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem – w tym roku postanowili ją powtórzyć. I niestety, już podczas pierwszej wakacyjnej doby doszło w Polsce aż do czterech wypadków ze skutkiem śmiertelnym…

– Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informują policjanci.

W tym roku nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu, to jest rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.
– Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia – podkreślają funkcjonariusze. – Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Najczęstszym powodem tragicznych wydarzeń jest niezmiennie nadmierna prędkość, łamanie rzepisów drogowych i jazda po alkoholu. Nie wszyscy kierowcy pamiętają też o tym, że przed dłuższą trasą trzeba sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu – i niestety, czasami dowiadują się o tym, że coś jest nie tak, w najbardziej tragiczny sposób.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci apelują też o zachowanie ostrożności w miejscu wakacyjnego wypoczynku, a szczególnie nad wodą. W ubiegłym roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w Polsce utonęły 143 osoby, a 22 procent było pijanych. Pod tym względem jesteśmy w czołówce europejskiej.

– Morze i jezioro to idealne miejsca na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł – ostrzegają policjanci. – Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność.

Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? Korzystać tylko ze strzeżonych kapielisk, stosować się do ich regulaminu i wskazówek ratowników. Nie kąpać się przy wywieszonej czerwonej fladze, jedynie wtedy, gdy jest biała – i zawsze pamiętać o tym, że dno w morzu czy w jeziorze zmienia się i tam, gdzie kiedyś była łacha piasku – teraz może być głęboka woda. A przede wszystkim, zwłaszcza gdy na kąpielisku jest więcej osób – nie spuszczać oczu z dzieci.

Do wody nie powinno się wchodzić, gdy jej gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność należy zachować nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Nie należy też wbiegać do wody, gdy ciało jest nagrzane, bo nagła zmiana temperatur może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Na plaży należy pamiętać o kremie z filtrem, nakryciu głowy i regularnym nawadnianiu organizmu. Nigdy nie należy wchodzić do wody po alkoholu.
– Kąpiel choćby po jednym, małym piwku to potencjalne zagrożenie – ostrzegają policjanci.

Nie należy też przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływackich – co często zdarza się właśnie po alkoholu. Podczas kąpieli na kąpielisku strzeżonym należy kąpać się w wyznaczonych miejscach, na niestrzeżonym – nie oddalać od linii brzegowej, nawet jeśli pływając korzystamy z dmuchanego materaca, koła czy innej zabawki. Przy pływaniu rowerem wodnym, kajakiem lub łódką zawsze należy zakładać kapok lub kamizelkę ratunkową.

Policjanci przypominają też, że nadal, mimo wakacji, mamy w Polsce pandemię. Nawet podczas wypoczynku należy więc przestrzegać zasad bezpieczeństwa: mieć maseczkę na wypadek przebywania w pomieszczeniach lub dużych skupiskach ludzkich oraz zachowywać dystans od innych wypoczywających minimum 2 metry.

KWP, el

Strona głównaWiadomości z PolskiWakacje: Policjanci ostrzegają i... publikują mapę śmiertelnych wypadków drogowych