Lustro wody powiększa się z dnia na dzień, zwłaszcza po ostatnich deszczach, pojawiła się już nawet para łabędzi. “To miejsce już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów” – informuje z dumą gmina Kleszczewo.
Przypomnijmy, że zbiornik powstał po ponad 30 latach mówienia o potrzebie jego budowy – pierwsze plany pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Gmina Kleszczewo to gmina rolnicza z dobrymi ziemiami, ale niedoborem wody. Budowa zbiornika retencyjnego, który zatrzyma deszczówkę i który dodatkowo zasili rzeczka Męcina rozwiązałaby problem niedostatecznej ilości wody dla upraw. Gmina Kleszczewo przez kilka lat sukcesywnie wykupowała ziemię pod jego budowę, a w 2021 roku mogły już rozpocząć się prace. Zbiornik ma 21 hektarów powierzchni, 240 tysięcy metrów sześciennych pojemności, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 26 lipca 2023 roku.
Podczas otwarcia zbiornik był jednak prawie pusty, co dla wielu osób liczących na widok ogromnej tafli wody podczas otwarcia było rozczarowujące. Jednak Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo, zapewniał podczas otwarcia, że jesienne deszcze i zimowy śnieg – o ile spadnie – pomogą napełnić zbiornik. Dodatkowo obecność tak dużej ilości wody powinna wpłynąć także na miejscowy mikroklimat – gdy stanie się bardziej wilgotny, to przyciągnie więcej deszczu nad ten rejon.
I zgodnie z zapowiedziami wody w zbiorniku przybywa. I nie tylko wody.
“Zbiornik Tulce powoli napełnia się wodą” – poinformowała gmina Kleszczewo na swoim profilu na Facebooku. – “Lustro wody zdobi para łabędzi, które zapewne wkrótce odlecą na zimę – miejmy nadzieję, że zobaczymy je także wiosną. To miejsce, w słonecznym dniu, już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów”.
Warto dodać, że zbiornik będzie też pełnił funkcję rekreacyjną, co także nie jest bez znaczenia dla gminy. Wokół zaplanowano powstanie parków i obiektów sportowych, a sam zbiornik będzie wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych.
Budowa zbiornika kosztowała ponad 22 miliony złotych, z czego 18 mln pochodziło ze środków UE. Inwestorem były Wody Polskie.