Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

W poszukiwaniu Ziemi Obiecanej

W Międzynarodowym Dniu Tańca, czyli 29 kwietnia, Polski Teatr Tańca zaprasza na pierwszą w Roku Wyklętych premierę „Obiecana Ziemia Obiecana”.

To teatralna epopea pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki. “Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych” – twierdzą twórcy spektaklu. – “Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna, stało się jedną z podstawowych zasad rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy, takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych”.

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest więc epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu aż po 2019 od atomu do sztucznej inteligencji. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw. W jakim momencie znaleźliśmy się dzisiaj? Czy w najwłaściwszym dla naszego gatunku? Czy mamy jeszcze czas? Czy jesteśmy w samym środku końca czasu?

A może nakłujmy ten balon, którego wszyscy uczepiliśmy się i fruniemy – bo czy naprawdę jesteśmy aż tak lepsi od tych, którzy zostali na ziemi? Co ujrzymy z wysokości? Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię?

Szukając przestrzennej metafory Ziemi Obiecanej w centrum miasta Poznania oraz idealnej scenerii, aby zapowiedzieć spektakl, twórcy natrafili na stadion im. Edmunda Szyca, który w ich odczuciu ma ogromny potencjał kulturotwórczy. Podczas plenerowej konferencji prasowej urzadzonej w tym właśnie miejscu mozna było porozmawiać z Katarzyną Raduszyńską, reżyser i autorką scenariusza, Arturem Bieńkowskim, choreografem i scenografem oraz Pawłem Walickim autorem kostiumów, którzy wspólnie zgłosili koncepcję realizacji premiery w konkursie organizowanym przez Polski Teatr Tańca – i wygrali go. Artur Bieńkowski zaprezentował sekwencję taneczno – ruchową, będącą fragmentem choreografii „Obiecanej Ziemi Obiecanej”.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Raduszyńska
Choreografia: Artur Bieńkowski
Scenografia, video, kostiumy, światło: Paweł Walicki
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Wierus, Wojtek Zrałek-Kossakowski

Obsada: Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Katarzyna Raduszyńska to reżyserka teatralna i dramatopisarka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu i Wydział Reżyserii AT w Warszawie. Asystowała m.in. Krystianowi Lupie i Robertowi Wilsonowi. Zrealizowała kilkanaście przedstawień, wśród nich „Wieczór Trzech Króli” wg Shakespeare'a w Nowym Teatrze w Łodzi, “Wesele Figara” wg Beaumarchais w Nowym Teatrze w Słupsku oraz autorskie teksty. Jej najnowsza sztuka „Promised Land Hotel” została opublikowana w „Dialogu” w lutym 2016 i przetłumaczona na język rumuński. Beneficjentka stypendium badawczego w Sofii, stypendium MKiDN na napisanie sztuki teatralnej oraz stypendystka i rezydentka Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie, gdzie pracowała nad powieścią „Czarnula” o Dolnym Śląsku.

Artur Bieńkowski doświadczenie taneczne zdobywał podczas wielu warsztatów w Polsce i zagranicą m.in. w Izraelu, USA, Francji. W sezonie 2008/2009 związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, występując w całym repertuarze. W sezonie 2009/2010 związany z Teatrem w Radomiu i Art Project Ballet w Warszawie. Prezentował własne projekty podczas festiwali muzycznych jak np.: Open'er w Gdyni czy Audioriver. Od sezonu 2010 związany z Polskim Teatrem Tańca. Występował w pełnym repertuarze, w spektaklach takich choreografow jak: Ohad Naharin, Jo Strømgren, Ewa Wycichowska, Thierry Verger, Nadar Rosano. W sezonie 2015/2016 rozpoczął współpracę z Teatrem ROZBARK w Bytomiu, występując w choreografiach Anny Piotrowskiej oraz duetu Ivgi&Greben. Od 2015 współpracuje także z Erezem Zoharem z Izraela. Regularnie uczestniczy w warsztatach GaGa (Yoshifumi Inao, Noa Zuk, Sharon Eyal, Erez Zohar, Bossmat Nussan, a także wielu innych).

Paweł Walicki to scenograf, reżyser filmów animowanych, twórca filmowy. Absolwent ASP w Poznaniu i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP. Dyplom obronił u prof. Andrzeja Kreutz Majewskiego,a była to scenografia do „Jeziora łabędziego” w Teatrze Wielkim, w Warszawie. Jego film „Jak bog Maior utracił tron” był wielokrotnie nagradzany. W 2014 otrzymał Złotą Maskę za scenografię do spektaklu „Bobiczek” w reż. Łukasza Kosa, z Teatru Zagłębie w Sosnowcu. Jest autorem kilkudziesięciu scenografii teatralnych i filmowych, ostatnio pracował w Bayerische Staatsoper, gdzie przygotował scenografię do opery „Kannst du pfeifen, Johanna?” w reż. Łukasza Kosa. Obecnie rysuje pełnometrażowy film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego.

Wojtek Zrałek-Kossakowski to artysta pogranicza teatru i muzyki. Nagradzany dramaturg, autor scenariuszy, reżyser i twórca muzyki pracujący w Polsce (m. in. w warszawskim Teatrze Studio, gdańskim Teatrze Wybrzeże, poznańskim Teatrze Nowym) i w Niemczech (Maxim Gorki Theater w Berlinie). Autor cieszących się dużym uznaniem słuchowisk realizowanych m. in. z Marcinem Lenarczykiem, Martą Malikowską i Marcinem Maseckim. Animator kultury i kurator, tworzył program muzyczny 7. Berlin Biennale, festiwalu Łódź 4 Kultur, warszawskiego Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat”. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Okazjonalnie tłumacz, publicysta i DJ.

Grzegorz Wierus od 2012 r. związany jest z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu. Od 2010 r. współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Dyrygował ponadto m.in. takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Symfoniczna i Kameralna oraz Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Szeged Symphony Orchestra czy Moravska Filharmonie w Ołomuńcu. Istotną cześć jego działalności stanowią projekty związane z muzyką współczesną i alternatywną, a także działania muzyczno-teatralne.

Premiera: 29 kwietnia 2019 r., w Międzynarodowym Dniu Tańca, Aula Artis w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10, godz. 20.00. Premiera odbędzie się w ramach akcji TańCzmy, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety na spektakl dostępne na stronie bilety24.pl, w Centrum Informacji Kulturalnej (dawniej: CIM, ul. Ratajczaka 44) oraz na godzinę przed spektaklem w Auli Artis (ul. T. Kutrzeby 10).

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaW poszukiwaniu Ziemi Obiecanej