czwartek, 28 marca, 2024

W poszukiwaniu inwestorów. Poznań jedzie do Cannes

Stolica Wielkopolski po raz kolejny weźmie udział w targach nieruchomości MIPIM, które odbywają się we francuskim Cannes. Miasto oferuje inwestorom 16 działek pod zabudowę mieszkaniową, usługową czy przemysłową.

Targi MIPIM to – jak twierdzą władze Poznania – najważniejsze wydarzenie dla branży nieruchomości. Odwiedza je średnio 25 tysięcy uczestników z 80 krajów całego świata. jest tam jednym z około 2,5 tysiąca wystawców i promuje miejskie grunty przeznaczone na sprzedaż podczas spotkań z przedstawicielami zagranicznych inwestorów. To dzięki obecności miasta na targach MIPIM firma Panattoni z branży logistyczno-magazynowej kupiła nieruchomości na Franowie w 2021 r.

– Poprzez udział w targach MIPIM wzmacniamy biznesową pozycję Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To szansa na zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego naszego miasta i pozyskanie dla stolicy Wielkopolski ciekawych projektów. Dzięki nowym inwestycjom powstają nowe miejsca pracy, poprawia się jakość życia mieszkańców, a miasto może rozwijać się gospodarczo.

Co w tym roku miasto zawiezie do Cannes?

– Poznańska oferta na tegoroczne targi składa się z wielu ciekawych terenów, zróżnicowanych pod względem wielkości i lokalizacji – mówi Magda Albińska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP. – Może ona zainteresować inwestorów o różnych profilach. Poza nieruchomościami przygotowywanymi do sprzedaży, miasto prezentuje też plany rozwoju swojej oferty inwestycyjnej, czyli tereny, które dopiero w przyszłości będą sprzedawane, aby inwestorzy mogli przygotować się do zakupu nieruchomości. Poznańska oferta to 16 terenów, w większości typu “greenfield”, czyli bez zabudowy, o różnych funkcjach i wielkości.

– Nieruchomości, które w tym roku promujemy, są położone w atrakcyjnych lokalizacjach śródmiejskich, w pobliżu lotniska, dworca Poznań Główny oraz niedaleko terenów rekreacyjnych – podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Oprócz dużych pól inwestycyjnych liczących nawet ponad 2 ha, jak te przy ul. Roosevelta, Bukowskiej czy Unii Lubelskiej, mamy też ofertę małej nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową lub usługową.

Najwięcej terenów, bo aż dwanaście, to obszary przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. To grunty m.in. przy ul. Roosevelta (tzw. Dziura Toruńska), czy Unii Lubelskiej. Zabudowa usługowa z kolei może powstać na polach o łącznej powierzchni ponad 1,4 ha przy rondzie Rataje, w rejonie ulic Brneńskiej i Anny Jantar, a także w rejonie ulic Hetmańskiej i Góreckiej, w sąsiedztwie Wolnych Torów.

Inwestycje o charakterze przemysłowo-usługowym mogą być realizowane na ponad 9-hektarowej nieruchomości, składającej się z kilku pól inwestycyjnych w rejonie ulic Obodrzyckiej, Sarbinowskiej i Garaszewo, która jest też częściowo przeznaczona pod parkingi niepubliczne. Z kolei 9-hektarowa nieruchomość przy ul. Chojnickiej jest propozycją dla sektora turystyki, rekreacji i sportu.

Specjalną ofertę na targi MIPIM stanowią 3 nieruchomości na Śródce, placu Wielkopolskim i rynku Wildeckim, na których w przyszłości mogą powstać podziemne parkingi kubaturowe. W przypadku realizacji tych inwestycji, gdzie istnieją obecnie targowiska miejskie oraz boisko, zakładane jest zachowanie ich funkcji.

Warto dodać, że nieruchomości prezentowane na targach położone są na terenach, które w większości mają sporządzone miejscowe planów zagospodarowania przestrzennego.

Strona głównaBiznes i FinanseW poszukiwaniu inwestorów. Poznań jedzie do Cannes