piątek, 29 marca, 2024

Unikalny wagon tramwajowy wyjedzie na tory!

20 maja, w Noc Muzeów, po raz pierwszy na poznańskie tory wyjedzie czerwony wagon wojenny KSW dzięki współpracy MPK i MPK S.A. w Krakowie. Do wagonu silnikowego, który udało się przywrócić do ruchu w ubiegłym roku, dołączy kolejny.

– To efekt rozpoczętej w ubiegłym roku współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu – wyjaśnia Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – Spółki zdecydowały wymieniać się na okres wakacyjny swoimi pojazdami. W ubiegłym roku po Krakowie kursował poznański 102N, czyli “kanciak”, natomiast do Poznania przyjechał 4N1. W tym roku do Krakowa pojechał “sanocki” wagon ND, a my będziemy mogli wozić pasażerów wagonem doczepnym KSW. Premierowy kurs odbędzie się na linii 0 w Noc Muzeów, w trakcie której przypominamy o obchodzonym w tym roku 125-leciu tramwajów elektrycznych w Poznaniu.

W ubiegłym roku do kolekcji taboru historycznego MPK Poznań dołączył dwukierunkowy tramwaj KSW Heidelberg. Wagon o numerze taborowym 158 został wyprodukowany w fabryce Waggonfabrik Fuchs w Heidelbergu. Prosta konstrukcja z dużymi drzwiami miała ułatwiać sprawną ewakuację w przypadku nalotów. Stąd nazwa “wojenny wagon tramwajowy”, bo to właśnie oznaczał skrót KSW – Kriegs-Straßenbahn-Wagen.

Wagon trafił do Poznania w 1944 roku. Początkowo kursował jako doczepny z powodu braku części wyposażenia elektrycznego, a do samodzielnego ruchu jako wagon silnikowy – został skierowany już po wojnie, w roku 1950. W latach 60. przeszedł remont połączony z przebudową na jednokierunkowy i w takim stanie kursował do roku 1972. Na początku lat 90. XX wieku wycofano go całkowicie z eksploatacji, ale dzięki staraniom Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych wagon uniknął kasacji i został przeznaczony do remontu. Udało mu się przywrócić dawny blask i ponownie włączyć do ruchu.

W tym sezonie wagon nr 158 będzie kursował po Poznaniu z wagonem doczepnym z Krakowa, który został wyprodukowany dla austriackiego miasta Graz. Po zakończeniu eksploatacji trafił do muzeum tramwajowego w miejscowości Mariazell i stamtąd w 2017 roku przyjechał do Krakowa. zdecydowało się zaoferować go krakowskiemu przewoźnikowi. Do Krakowa trafił w 2017 roku.

– Spośród wyprodukowanych w czasie II wojny światowej tramwajów do dziś zachowało się zaledwie kilkanaście czynnych pojazdów KSW, stanowiących cenne okazy zbiorów muzealnych – mówi Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK S.A. w Krakowie. – Dzięki współpracy przewoźników w tym sezonie linii turystycznych w Poznaniu będzie można zobaczyć, a nawet wybrać się na przejażdżkę unikalnym składem wagonów KSW.

W tym roku MPK Poznań obchodzi jubileusz 125-lecia tramwaju elektrycznego, który 6 marca 1898 roku zastąpił tramwaje konne. Kulminację obchodów zaplanowano w dniu św. Katarzyny, patronki przewoźników.

Strona głównaPoznańUnikalny wagon tramwajowy wyjedzie na tory!