czwartek, 28 marca, 2024

Umowa na zaprojektowanie kładki Berdychowskiej podpisana

Do końca przyszłego roku zostanie sporządzona dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę dla Kładki Berdychowskiej nad Wartą i Cybiną, która dwa lata później połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. Dziś podpisano umowę na zaprojektowanie nowego obiektu wpisującego się w strategię aktywizacji terenów nadwarciańskich.

– Podpisanie umowy jest sfinalizowaniem i dopełnieniem konkursu architektonicznego, który został rozstrzygnięty w czerwcu tego roku. Kładka pieszo-rowerowa pomiędzy Berdychowem a Chwaliszewem ma dla nas istotne znaczenie nie tylko z punktu komunikacyjnego, ale także dalszego ożywienia terenów nadwarciańskich. wrócił nad rzekę, ale chcemy ten proces kontynuować i w tym kontekście ta inwestycja jest dla nas niezwykle ważna – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Projekt budowlany przygotuje zespół autorski pod przewodnictwem ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego, w skład którego weszli architekci Błażej Szurkowski, Maciej Sokolnicki oraz Adam Turczyn. Koncepcja architektoniczna przygotowana przez ten zespół zwyciężyła w zorganizowanym przez Miasto konkursie, na który zgłoszono 22 prace.

– Konkurs bardzo mocno kładł nacisk na doświadczenie w projektowaniu obiektów inżynieryjnych, jak mosty i wiadukty. Zwycięska praca zebrała bardzo pozytywne recenzje nie tylko wśród jury, ale także opinii publicznej – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Jury pod przewodnictwem prof. Sławomira Rosolskiego doceniło szczególną atrakcyjność, oryginalność formy oraz funkcjonalność rozwiązań kładki z uwzględnieniem jej połączenia z otoczeniem. Jej lekkość, prostota, harmonia, ażurowość oraz transparentność, osiągnięte przez klasyczną oszczędność środków wyrazu, mogą uczynić z niej kolejną ikonę Poznania.

Koniec budowy za trzy lata

– Harmonogram dalszych prac jest ściśle określony. Do końca 2019 roku wykonawca ma stworzyć projekt i uzyskać niezbędne zgody, w tym pozwolenie na budowę. W pierwszym kwartale 2020 roku Poznańskie Inwestycje Miejskie przystąpią do rozpisania przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, które skończą się w roku 2021. Od początku 2022 roku mieszkańcy i turyści powinni już korzystać z tej kładki – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Niezwykle istotna jest wartość umowy, która została określona wcześniej w założeniach konkursu i wynosi 861 tys. zł. Cała inwestycja ma kosztować 30 mln zł – taką kwotę Miasto zabezpieczyło w Wieloletniej Prognozie Finansowej – dodaje Wudarski.

Kładka Berdychowska stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej – tzw. Berdychowa – z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa. Ułatwi też przedostanie się z okolic Malty na Stary Rynek. Na powstaniu kładki skorzystają zarówno piesi, jak i rowerzyści, dla których ta przeprawa będzie uzupełnieniem infrastruktury rowerowej po obu stronach Warty.

– W momencie kiedy kładka zostanie zbudowana, naprawdę będzie na co popatrzeć. Widać to na wizualizacjach, że jest ona lekka, łatwa i przyjemna. W dodatku nie jest ona przeznaczona dla samochodów, co jest kolejnym atutem. Dotychczas brakowało takiego zawieszonego nad rzeką Wartą miejsca, z którego można spojrzeć na jej wspaniałą dolinę, przełamania i Katedrę. Poza tym połączy dwa niezwykłe miejsca – Kampus Politechniki Poznańskiej i Stare Miasto. Pomysł umiejscowienia kładki akurat w tym miejscu był znakomity – zaznacza Jerzy Gurawski, z pracowni architektonicznej ARPA, stojącej na czele konsorcjum architektów, które które opracuje projekt kładki.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańUmowa na zaprojektowanie kładki Berdychowskiej podpisana