Ukraina: Zmasowane ostrzały i bombardowania w całej Ukrainie. Rosja się boi?

wojna na Ukrainie fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

3 maja upłynął na Ukrainie pod znakiem zmasowanych bombardowań i ostrzałów całej Ukrainy. Zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego te ataki są paradoksalnie oznaką słabości Moskwy. – Rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy – powiedział.

Według Jurija Ignata,rzecznika ukraińskich sił powietrznych, Rosja wystrzeliła we wtorek ponad 20 rakiet, w tym wiele ze znajdujących się nad Morzem Kaspijskim bombowców dalekiego zasięgu, co potwierdzałoby informacje wywiadowcze, że w samej Ukrainie Rosji kończy się już amunicja rakietowa. Dowodzi też siły obrony ukraińskiej – rosyjskie okręty na Morzu Czarnym, by zaatakować Ukrainę, musiałyby podpłynąć bliżej, a wtedy dostałyby się w zasięg ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, a tego najwyraźniej chcą uniknąć.
Zdaniem prezydenta Zełenskiego Rosjanie atakami maskują swoją słabość.
– Ukraina jest dla nich za silna – powiedział.

Obrona powietrzna Ukrainy przechwyciła osiem pocisków manewrujących, siedem dronów. Siły lądowe odparły dwanaście ataków wroga, zniszczyły sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, piętnaście jednostek opancerzonych i wiele innego sprzętu.

W wyniku ostrzału jest wielu zabitych i rannych w całym kraju. W obwodzie dniepropietrowskim jedna osoba została ranna w wyniku ataku rakietowego na infrastrukturę kolejową. W obwodzie kirowgradzkim są ranni i zabici po ataku dwoma rakietami znad Morza Kaspijskiego. We Lwowie w części miasta po nocnym ostrzale nie ma prądu i wody, a mer Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że dwie osoby zostały ranne. W obwodzie ługańskim zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne, jak podała agencja Interfax-Ukraina.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzelane zostały obiekty infrastruktury transportowej w Dniepropetrowsku, Kirowohradzie, Lwowie, Winnicy, Kijowie, obwodach zakarpackim, odeskim i donieckim. Zakarpacie, zamieszkałe głównie przez mniejszość węgierską, zostało zaatakowane po raz pierwszy. Zaatakowany został też obwód kirowohradzki, dwie rakiety strącono nad obwodem winnickim, a trzy nad obwodem odeskim, jak powiedziała portalowi Suspilne rzeczniczka dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

“Rosyjski wróg nie przestaje prowadzić operacji ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej w celu ustanowienia pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego z tymczasowo okupowanym Krymem” – poinformował sztab.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/308875351425550

Trwają walki w okolicach Łymanu i Popasnej. W Awdijiwce w obwodzie donieckim ostrzelana została grupa pracowników, którzy wyszli z pracy w jednej z tamtejszych firm i właśnie wsiadali do autobusu. Jak podał Pawło Kyrylenko, szef donieckiej administracji obwodowej powiedział, że zginęło co najmniej 10 osób.

Ostrzał artyleryjski i moździerzowy odnotowano w Charkowie i miejscowości Protopopiwka. Rosjanie próbowali przeprowadzić ofensywę w kierunku osady Dowheńke, ale nie udało im się. Ukraińcom udało się też zniszczyć rosyjski konwój z amunicją i paliwem w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbowali przeprowadzić szturm w kierunku Zaporoża, jednak bez powodzenia.

 

“W Horliwce ponad 100 ciał zmobilizowanych żołnierzy 1. Korpusu Armii, którzy zginęli w obwodzie Zaporoskim, zostało zabranych do centralnej kostnicy” – informuje sztab ukraińskiej armii.

W Mariupolu nadal ostrzeliwany jest kombinat Azowstal, jednak mimo to trwają przygotowania do ewakuacji kolejnej grupy mieszkańców.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/413445450609185

Wołodymyr Zełenski jest zdania, że zmasowane wtorkowe ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy.
“Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy” – powiedział. – “Rosjanie maskują jedynie swoją niemoc, ponieważ Ukraina jest dla nich za silna”.

Prezydent Ukrainy powiedział też w rozmowie z redaktorem naczelnym “Wall Street Journal”, że strona ukraińska dąży do wyprowadzenia rosyjskich sił na pozycje zajmowane przed inwazją 24 lutego i wtedy chce zacząć rozmowy o odzyskaniu całego terytorium Ukrainy, w tym Krymem i Donbasem.

Podziel się: