rosyjski sprzęt zdobyty przez ukraińską armię fot. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Nowy dowódca sił rosyjskich. Chce zwyciężyć do 9 maja?

Według anonimowego brytyjskiego źródła rosyjska armia na Ukrainie ma nowego dowódcę. Czy to zmieni przebieg wojny na Ukrainie? Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen gości dziś w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podało BBC, powołując się na anonimowe źródło, dowódcą rosyjskich wojsk na Ukrainie został gen. Aleksander Dwornikow, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego, który walczył podczas wojny w Syrii i miał tam zdobyć duże doświadczenie. Według BBC prezydent Putin chce, by rosyjska armia wykazała się sukcesami przed Dniem Zwycięstwa, który jest obchodzony 9 maja jako rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej.

Według danych wywiadu obronnego Ukrainy rosyjskie wojska przegrupowują się na wschodzie i wszystko wskazuje na to, że zaczną się posuwać w kierunku Charkowa. Jak powiedział szef wywiadu, Kyryło Budanow, Rosjanie będą chcieli zniszczyć Mariupol, a później iść na Kijów.

Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, zaapelował w piątek o dostarczenie Ukrainie ciężkiej broni dalekiego zasięgu, bo, jak uważa, same sankcje nie wystarczą. „Dajcie nam narzędzia a my zrobimy resztę. Nie potrzebujemy tylko sankcji, ale także broni” – powiedział Reznikow agencji Ukrinform ostrzegając kraje Europy, że jeśli tego nie zrobią, one mogą być następnymi zaatakowanymi przez Rosję.

Według najnowszych danych lokalnych władz liczba ofiar rosyjskiego ataku w Kramatorsku wzrosła do 52.

W Polsce gości dziś po powrocie z Ukrainy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Weźmie udział w w konferencji darczyńców „Stand Up For Ukraine” wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady Justinem Trudeau. Prezydent Ukrainy i premier Kanady będą brać udział w wydarzeniu online. Celem kampanii jest zebranie środków finansowych dla osób przesiedlonych w Ukrainie oraz dla uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju.

Słowacja poinformowała wczoraj o przekazaniu na Ukrainę systemu rakiet S-300. W odpowiedzi prezydent USA Joe Biden zapowiedział rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot w tym kraju.

Kajmany, słynny raj podatkowy, poinformowały o zamrożeniu rosyjskich aktywów o wartości 7,3 mld dolarów. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że Niemcy do końca roku mogą zakończyć import ropy z Rosji, ale na rezygnację z gazu będą potrzebowały więcej czasu.