Ukraina: Nowy dowódca sił rosyjskich. Chce zwyciężyć do 9 maja?

rosyjski sprzęt zdobyty przez ukraińską armię fot. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Według anonimowego brytyjskiego źródła rosyjska armia na Ukrainie ma nowego dowódcę. Czy to zmieni przebieg wojny na Ukrainie? Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen gości dziś w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podało BBC, powołując się na anonimowe źródło, dowódcą rosyjskich wojsk na Ukrainie został gen. Aleksander Dwornikow, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego, który walczył podczas wojny w Syrii i miał tam zdobyć duże doświadczenie. Według BBC prezydent Putin chce, by rosyjska armia wykazała się sukcesami przed Dniem Zwycięstwa, który jest obchodzony 9 maja jako rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej.

Według danych wywiadu obronnego Ukrainy rosyjskie wojska przegrupowują się na wschodzie i wszystko wskazuje na to, że zaczną się posuwać w kierunku Charkowa. Jak powiedział szef wywiadu, Kyryło Budanow, Rosjanie będą chcieli zniszczyć Mariupol, a później iść na Kijów.

Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, zaapelował w piątek o dostarczenie Ukrainie ciężkiej broni dalekiego zasięgu, bo, jak uważa, same sankcje nie wystarczą. “Dajcie nam narzędzia a my zrobimy resztę. Nie potrzebujemy tylko sankcji, ale także broni” – powiedział Reznikow agencji Ukrinform ostrzegając kraje Europy, że jeśli tego nie zrobią, one mogą być następnymi zaatakowanymi przez Rosję.

Według najnowszych danych lokalnych władz liczba ofiar rosyjskiego ataku w Kramatorsku wzrosła do 52.

W Polsce gości dziś po powrocie z Ukrainy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Weźmie udział w w konferencji darczyńców “Stand Up For Ukraine” wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady Justinem Trudeau. Prezydent Ukrainy i premier Kanady będą brać udział w wydarzeniu online. Celem kampanii jest zebranie środków finansowych dla osób przesiedlonych w Ukrainie oraz dla uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju.

Słowacja poinformowała wczoraj o przekazaniu na Ukrainę systemu rakiet S-300. W odpowiedzi prezydent USA Joe Biden zapowiedział rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot w tym kraju.

Kajmany, słynny raj podatkowy, poinformowały o zamrożeniu rosyjskich aktywów o wartości 7,3 mld dolarów. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że Niemcy do końca roku mogą zakończyć import ropy z Rosji, ale na rezygnację z gazu będą potrzebowały więcej czasu.

Podziel się: