wtorek, 16 kwietnia, 2024

Ukraina: Kolejne dowody tortur, tym razem w Irpieniu. Mariupol nadal się broni

W obwodzie ługańskim trwają walki uliczne, w Charkowie nadal jest ostrzeliwane miasto, walczy Mariupol. W Buczy liczone są kolejne ciała. “Tych zbrodni dokonuje członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – mówił prezydent Zełenski podczas posiedzenia rady.

Ołeh Synehubow, szef obwodu charkowskiego, poinformował o 54 ostrzałach miasta. Prawie całkowicie zniszczony jest ekopark pod Charkowem. Podczas walk o Małą Rohań pod Charkowem Rosjanie użyli zabronionych pocisków fosforowych i amunicji termobarycznej, jak podała agencja Ukrinform. Takiej samej amunicji użyto w poniedziałek w Mikołajowie – liczba śmiertelnych ofiar na razie wynosi 12, ale to sie może zmienić.

Jak poinformował Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego, w miastach Popasna i Rubiżne, trwają ostrzały i walki uliczne. W Rubiżnem Rosjanie trafili w cysternę z kwasem azotowym i mieszkańcy zostali poproszeni o to, by nie wychodzili na zewnątrz oraz szczelnie zamknęli okna i drzwi. Do niektórych dzielnic nie mogą się dostać służby ratownicze, a zmarli są chowani na podwórkach. Dmytro Żywycki, szef obwodu sumskiego, podał, że w Konotopie w obwodzie sumskim znaleziono ciała co najmniej trzech torturowanych cywilów w miejscach, gdzie stacjonowali Rosjanie.

Jak podała dziś Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, Rosjanie w okupowanym Iziumie robią to samo, co w Mariupolu i kilku innych miastach – wywożą mieszkańców przymusowo na terytorium Federacji Rosyjskiej. Poinformowała też, że w Irpieniu znaleziono ciała dzieci poniżej 10 lat ze śladami gwałtów i tortur. Według niej w masowym grobie w Buczy znalezionym przy cerkwi może być pochowanych od 150 do 300 osób.

Anatolij Fedoruk, burmistrz Buczy, poprosił mieszkańców, żeby jeszcze nie wracali do miasta, bo nadal jest to niebezpieczne, ale żeby wracali w miarę swoich możliwości lokalni radni, pracownicy służb komunalnych i lekarze, których praca jest już teraz bardzo potrzebna. Burmistrz planuje rozpoczęcie 11 kwietnia normalnej pracy rady miasta, mimo że w Buczy nadal trwa rozminowywanie terenu. Ale tam, gdzie to możliwe, zaczynają się już naprawy instalacji elektrycznych, wodnych i ciepłowniczych. Miasto jest bardzo zniszczone, podobnie jak sąsiednia Borodzianka, w której także znajdowane są zwłoki i masowe groby.

O powstrzymanie się przed powrotami poprosił też mieszkańców Kijowa mer Witalij Kliczko, także ze względu na zagrożenie minami i niewybuchami. W mieście słychać cały czas wybuchy – to efekt pracy saperów usuwających zagrożenie. Jednak we wtorek przed miastem tworzyły się korki wracających do domów kijowian.

Podobna prośbę wystosował do swoich mieszkańców Wiaczesław Czaus, szef władz obwodu czernihowskiego. Tam także trwa rozminowywanie, zniszczona jest także infrastruktura komunalna.
“Im mniej zasobów będzie teraz zużywać miasto, tym szybciej je odbudujemy” – napisał w apelu opublikowanym w Telegramie.

Pięć miejscowości obwodu połtawskiego nie ma prądu, bo fragmenty dwóch rosyjskich rakiet zestrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą uszkodziły linie energetyczne. Jak powiedział szef władz tego obwodu Dmytro Łunin agencji UNIAN, prace nad przywróceniem zasilania już trwają.

Mariupol jest w połowie pod okupacją rosyjską, a w połowie nadal walczą ukraińscy obrońcy, jak powiedział portalowi RBK mer Wadym Bojczenko. Ale jak przyznał, atakujących jest znacznie więcej – na jednego obrońcę przypada 10-15 wrogów. Okupanci nie pozwalają nikomu wjechać ani opuścić miasta ostatnim cywilom, zatrzymali też przedstawicieli Czerwonego Krzyża, ale zwolnili ich po negocjacjach. Turcja zaoferowała przeprowadzenie morskiej ewakuacji rannych, a także zabranie ciał ukraińskich żołnierzy, ale Rosja nie odniosła sie do tej propozycji. Według ustaleń ukraińskiego wywiadu Rosjanie planują mistyfikację – chcą zebrać ciała mieszkańców Mariupola, których zabili i będą twierdzić, że to dzieło wojsk ukraińskich. Rozpowszechniają także fake newsy o poddaniu się ukraińskich marines z 503. batalionu, czemu sami zainteresowani stanowczo zaprzeczyli.

Zdaniem analityków z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną zaczyna się kluczowa faza wojny: Rosjanie będą dążyć do zdobycia Słowiańska, bo opanowanie tego miasta stworzy im szansę na otoczenie ukraińskich wojsk w Donbasie. Jednak mają coraz większe problemy z zaopatrzeniem, żołnierze mają niskie morale, no i dotąd nie udało im się zdobyć kluczowego w tym planie Mariupola. W ocenie think-tanku mobilizacja rezerwistów nie zwiększy znacząco ich szans. Podobną opinię wyraził Jens Stoltenberg, szef NATO.

Na Rosję są nakładane kolejne sankcje i planowane następne. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zakażą jakichkolwiek nowych inwestycji w Rosji i zwiększą ograniczenia dla instytucji finansowych. Ministerstwo finansów USA ogłosiło, że wprowadziło zakaz ze skutkiem natychmiastowym spłacania długu rządowego Rosji rezerwami dolarowymi zdeponowanymi w amerykańskich bankach.
“Rosja musi teraz “dokonać wyboru między pozbyciem się rezerw dolarowych, jakie jej jeszcze pozostały, wykorzystaniem nowych przychodów, albo niewypłacalnością” – powiedział agencji AFP przedstawiciel ministerstwa finansów.

Czechy wysłały w prezencie dla Ukrainy dziesiątki starszych czołgów T-72 w porozumieniu z NATO. Belgia zablokowała już 196 mld euro w rosyjskich transakcjach i 2,7 mld euro aktywów, a także tysiąc luksusowych samochodów.

Unia Europejska wprowadzi zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie, całkowity zakaz transakcji w czterech kluczowych rosyjskich bankach, w tym drugim co do wielkości VTB – zapowiedziała dziś Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. Kolejnym zakazem będzie wstęp do europejskich portów dla statków rosyjskich oraz zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w UE, a wśród propozycji jest także zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

Doradca prezydenta Zełenskiego Michajło Podolak ostrzegł dziś, że Bucza to dopiero początek prawdy o Rosji i to, co stało się w Buczy, może wydarzyć się w wielu innych miastach.
“Dajcie nam już ciężką broń, bo inaczej będziecie ponownie przeżywać “syndrom Buczy” – napisał na Twitterze.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ponownie zaapelował do krajów Europy o powstrzymanie się od zakupów rosyjskiej energii.
“Kilka miesięcy zaciskania pasa jest warta tysięcy uratowanych istnień” – napisał.

Prezydent Zełenski podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami ostrzegł, że bez wystarczających gwarancji bezpieczeństwa, Rosja, nawet gdy przegra tę wojnę, to zaatakuje ponownie. A już teraz na Ukrainie mamy do czynienia z najgorszymi zbrodniami po drugiej wojnie światowej, przy czym Bucza to tylko jeden z wielu przykładów.
“Tych zbrodni dokonuje członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – podkreślił prezydent w swoim przemówieniu na posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. – “Rosja zmieniła swoje weto w Radzie Bezpieczeństwa w prawo do zabijania. Każdy członek międzynarodowej społeczności musi ponosić konsekwencje. Jeśli możecie zdać się tylko na mówienie, to rozwiążcie ONZ”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/posts/3047059708877718

Strona głównaWiadomości z PolskiUkraina: Kolejne dowody tortur, tym razem w Irpieniu. Mariupol nadal się broni