TSUE może zażądać kary dla Polski: dwa mln euro. Dziennie

Sąd Najwyższy fot. SN
Projekt postanowienia wiceprezesa TSUE jest już gotowy i zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu – chyba ze Polska zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej Sądu najwyższego.

Taką informację – nieoficjalnie – podała „Rzeczpospolita”. Chodzi o zawieszenie przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wykonanie postanowienia ma być powiązane z bardzo wysoką sankcją finansową – ostrzega gazeta – dwadzieścia razy wyższą niż w przypadku podobnego środka tymczasowego zastosowanego przy okazji wycinki Puszczy Białowieskiej.

Jeśli TSUE stwierdzi, że do naruszenia prawa doszło, nakaże Polsce zapłatę na rzecz KE kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 mln euro dziennie aż do chwili, w której Polska zacznie przestrzegać postanowienia TSUE.

Polski rząd ma czas na złożenie wyjaśnień w sprawie Izby Dyscyplinarnej do 13 lutego. Jednak jak powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, w Radiu Zet – „Dialog z Komisją Europejską nie może być prowadzony w ten sposób, że ktoś nas będzie próbował postawić pod ścianą”. Rzecznik zwrócił uwagę, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego działa na podstawie ustawy, która została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta, jest więc zgodna z prawem. Poza tym kwestie sądownictwa nie podlegają traktatom europejskim. Komisja Europejska, jak zapewnił, wykazuje zrozumienie dla reform rządu PiS.

el

Podziel się: